Żydzi w Wiśniowej zaczęli pojawiać się pod koniec XVIII w., w nieznacznej liczbie. Liczba ta nie zwiększyła się w sposób znaczny aż do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wówczas wzrost, na całej ziemi myślenickiej, wyniósł średnio 20%. Szacuje się, że w Wiśniowej mieszkało kilkanaście rodzin żydowskich, z których warto wymienić m.in. bogatego karczmarza Józefa Ferbera. Głównym zajęciem starozakonnych był handel bydłem (organizowano w Wiśniowej tzw. targi wielkie), drobny handel – piekarnia Wolda czy sklep bławatny Goldsteina.
Ważnym miejscem dla Żydów z Wiśniowej była ich synagoga, wybudowana na początkach XX w., chociaż tutejsi Żydzi nie posiadali swojej gminy, a nabożeństwa odprawiał rabin z Myślenic. Po II wojnie światowej do Wiśniowej żaden Żyd nie powrócił, ale co ciekawe – pozostała właśnie wspomniana synagoga.
W początkach lat 90. wójt gminy (przy wsparciu władz krakowskich) wyremontował synagodze dach, władze gminne do tej pory opiekują się nią.
Informacje praktyczne: 49°47’N 20°07’E, 32–412 Wiśniowa
Urząd Gminy: http://www.ug-wisniowa.pl
Synagoga w Wiśniowej
Jest to drewniany zabytek, jedna z nielicznych zachowanych w Polsce synagog drewnianych, a przy tym i najlepiej zachowana. Zbudowana została na początku XX w. na działce rodziny Ferberów. Niestety II wojna światowa przyniosła całkowite zniszczenie wnętrza świątyni, które pozostało do tej pory puste i niezaadaptowane. Z oryginalnego wnętrza zachowała się pierwotna boazeria stanowiąca podział na babiniec i salę męską.
Niestety do dziś nie znaleziono pomysłu na drugie życie synagogi, ale pomimo to pozostała ona ciekawym obiektem przypominającym dawne życie Żydów.