pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Żydzi w Wiśniowej

Żydzi w Wiśniowej zaczęli pojawiać się pod koniec XVIII w., w nieznacznej liczbie. Liczba Żydów w Wiśniowej nie zwiększyła się w sposób znaczny aż do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wówczas wzrost, na całej ziemi myślenickiej, wyniósł średnio 20%. czytaj więcej

Żydzi w Wiśniowej zaczęli pojawiać się pod koniec XVIII w., w nieznacznej liczbie. Liczba ta nie zwiększyła się w sposób znaczny aż do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wówczas wzrost, na całej ziemi myślenickiej, wyniósł średnio 20%. Szacuje się, że w Wiśniowej mieszkało kilkanaście rodzin żydowskich, z których warto wymienić m.in. bogatego karczmarza Józefa Ferbera. Głównym zajęciem starozakonnych był handel bydłem (organizowano w Wiśniowej tzw. targi wielkie), drobny handel – piekarnia Wolda czy sklep bławatny Goldsteina.

Ważnym miejscem dla Żydów z Wiśniowej była ich synagoga, wybudowana na początkach XX w., chociaż tutejsi Żydzi nie posiadali swojej gminy, a nabożeństwa odprawiał rabin z Myślenic. Po II wojnie światowej do Wiśniowej żaden Żyd nie powrócił, ale co ciekawe – pozostała właśnie wspomniana synagoga.

W początkach lat 90. wójt gminy (przy wsparciu władz krakowskich) wyremontował synagodze dach, władze gminne do tej pory opiekują się nią.

Informacje praktyczne: 49°47’N 20°07’E, 32–412 Wiśniowa

Urząd Gminy: http://www.ug-wisniowa.pl

Synagoga w Wiśniowej

Jest to drewniany zabytek, jedna z nielicznych zachowanych w Polsce synagog drewnianych, a przy tym i najlepiej zachowana. Zbudowana została na początku XX w. na działce rodziny Ferberów. Niestety II wojna światowa przyniosła całkowite zniszczenie wnętrza świątyni, które pozostało do tej pory puste i niezaadaptowane. Z oryginalnego wnętrza zachowała się pierwotna boazeria stanowiąca podział na babiniec i salę męską.

Niestety do dziś nie znaleziono pomysłu na drugie życie synagogi, ale pomimo to pozostała ona ciekawym obiektem przypominającym dawne życie Żydów.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!