Który szczyt jest najwyższym szczytem w Polsce? Gdzie po trudach wędrówki napijesz się wspaniałej herbaty?
Północny wierzchołek Rysów stanowi najwyższy szczyt polskich gór, natomiast wyższy
z wierzchołków leży w całości po stronie słowackiej. Nazwa pochodzi od rzeźbiących skałę masywu żlebów, gdzie często zalega śnieg. Rysy można zdobyć na dwa sposoby: od polskiej lub słowackiej strony.
Trasa wiodąca polskimi szlakami jest wariantem trudniejszym, bardziej stromym, ubezpieczonym łańcuchami o łącznej długości 360 m, polecana tylko doświadczonym turystom górskim. Po drodze bardzo widokowa, szczególnie malowniczo prezentuje się widziany z góry Czarny Staw i Morskie Oko.
Trasa od strony słowackiej jest mniej wymagająca, występuje tam jeden krótki odcinek zabezpieczony łańcuchem. Po drodze możemy wstąpić do schroniska „Chata pod Rysmi”, gdzie za 1 € lub 5 zł napijemy się słodkiej herbaty o posmaku cytryny i mięty rozlewanej
do 0,5 litrowych kubków – przepyszna! Niedaleko możemy też odwiedzić „górskie WC” ozdobione malunkami z bajki o Kreciku z przeszkloną jedną ścianą umożliwiającą podziwianie krajobrazu. Można także zobaczyć gdzie siedział Lenin podczas wyprawy na Rysy, co zostało prześmiewczo oznaczone czerwonym odciskiem tylnej części ciała na skale.
Na wytrwałych, którzy zdobędą szczyt, czeka nagroda – niespotykane nigdzie indziej bogactwo widoków.
Co widzimy?
Widoki w promieniu 100 km, widocznych jest ponad 100 szczytów i 11 większych jezior, czasami nawet Kraków
Jak dotrzeć?
z Morskiego Oka
SZLAK CZERWONY: początkowo ułożoną z kamieni ścieżką, później trasa ubezpieczona łańcuchami prowadzi przez skały. Przejście trasy zajmuje ok. 4 godz.
od Szczyrbskiego Jeziora na Słowacji
SZLAK NIEBIESKI: do Doliny Mięguszowieckiej, później SZLAK CZERWONY
do schroniska Chata pod Rysmi i przełęczy Waga. Przejście trasy zajmuje ok. 4 godz.
15 min.