Sądecki festiwal po raz pierwszy został zorganizowany w 1992 roku jako nawiązanie do „Święta Gór” – imprezy zainicjowanej pod koniec lat 30. XX wieku przez Związek Ziem Górskich, w której uczestniczyły głównie osoby dorosłe. Jest przeglądem regionalnej kultury grup etnicznych i etnograficznych z polskiego Podkarpacia, a także z obszarów górskich Europy i innych kontynentów – często z egzotycznych zakątków kuli ziemskiej. Odbywa się w lipcu i trwa cały tydzień.
Uczestnikami „Święta Dzieci Gór” są mali wykonawcy w wieku od 7 do 14 lat. W prezentowanych programach mogą też uczestniczyć pojedyncze osoby starsze, jeżeli wymaga tego scenariusz widowiska. Występy ocenia jury złożone ze znawców folkloru, muzyków, choreografów. Nie ma tu rywalizacji w postaci przyznawanych miejsc: omówienia poszczególnych prezentacji, dokonywane przez jury, mają charakter konsultacji i warsztatów.
Festiwal, to nie tylko występy małych artystów, ale także barwne korowody, wspólna zabawa, warsztaty tańca, śpiewu i muzyki, prezentacja strojów regionalnych. Uczestnicy realizują też program krajoznawczy.
Zgodnie z formułą festiwalu każdy zespół polski losuje cudzoziemskiego partnera. Dzieci uczą się nawzajem swoich tańców, piosenek, muzykowania, razem się bawią i wspólnie zwiedzają. Polscy gospodarze zapraszają partnera na jeden dzień do swojej miejscowości, przygotowując dla gości całodzienny program: zwiedzanie miejscowych atrakcji, zabawy, poczęstunek, ognisko itp.