Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych „Karnawał Góralski” odbywa się co roku w lutym. Przyjeżdżają tu, by stanąć w festiwalowe szranki, obrzędowe grupy kolędnicze i ostatkowe oraz góralscy tancerze.
Początki „Karnawału Góralskiego” w Bukowinie Tatrzańskiej sięgają 1973 roku. Zorganizowano po raz pierwszy międzyregionalny konkurs ludowego kolędowania. Głównym inicjatorem powołania do życia imprezy był Józef Koszarek – znany bukowiański tancerz, śpiewak i poeta, piastujący wówczas funkcję prezesa Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej. W następnych latach „Karnawał Góralski” zaczął przyciągać nie tylko gromady wykonawców, ale także tłumy widzów. Obecnie Bukowina Tatrzańska należy do Międzynarodowej Federacji Miast Karnawałowych, zrzeszającej 100 miast z 52 krajów.
Imprezę rozpoczyna przemarsz przez wieś korowodu pojazdów konnych, karnawałowych przebierańców, grup kolędniczych i tanecznych, który kończy się w okolicach Domu Ludowego. Tutaj ma miejsce przegląd grup kolędniczych złożonych z osób dorosłych i młodzieży, ocenianych przez jurorów. Najwyżej punktowane są archaiczne tradycyjne spektakle, a także towarzyszące im kolędy i pastorałki.
Wieczorem odbywają się konkursy tańca zbójnickiego i par tanecznych. „Karnawał Góralski” kończą słynne wyścigi kumoterek (sań góralskich, którymi na Podtatrzu, zgodnie z tradycją, rodzice chrzestni, czyli kumotrzy, wieźli dziecko do chrztu) i skiring (jazda na nartach za koniem).