pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

„Karnawał Góralski” w Bukowinie Tatrzańskiej

Punkt na szlaku: Imprezy folklorystyczne

„Karnawał Góralski”, to nie tylko barwne widowisko, ale przede wszystkim okazja do przypomnienia dawnych obrzędów związanych z Bożym Narodzeniem, czyli Godami i Ostatkami, prezentacja tradycyjnych kostiumów i rekwizytów obrzędowych oraz niepowtarzalnej atmosfery, jaka towarzyszyła na polskiej wsi w niezwykłej porze Godów. czytaj więcej

Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych „Karnawał Góralski” odbywa się co roku w lutym. Przyjeżdżają tu, by stanąć w festiwalowe szranki, obrzędowe grupy kolędnicze i ostatkowe oraz góralscy tancerze.

Początki „Karnawału Góralskiego” w Bukowinie Tatrzańskiej sięgają 1973 roku. Zorganizowano po raz pierwszy międzyregionalny konkurs ludowego kolędowania. Głównym inicjatorem powołania do życia imprezy był Józef Koszarek – znany bukowiański tancerz, śpiewak i poeta, piastujący wówczas funkcję prezesa Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej. W następnych latach „Karnawał Góralski” zaczął przyciągać nie tylko gromady wykonawców, ale także tłumy widzów. Obecnie Bukowina Tatrzańska należy do Międzynarodowej Federacji Miast Karnawałowych, zrzeszającej 100 miast z 52 krajów.

Imprezę rozpoczyna przemarsz przez wieś korowodu pojazdów konnych, karnawałowych przebierańców, grup kolędniczych i tanecznych, który kończy się w okolicach Domu Ludowego. Tutaj ma miejsce przegląd grup kolędniczych złożonych z osób dorosłych i młodzieży, ocenianych przez jurorów. Najwyżej punktowane są archaiczne tradycyjne spektakle, a także towarzyszące im kolędy i pastorałki.

Wieczorem odbywają się konkursy tańca zbójnickiego i par tanecznych. „Karnawał Góralski” kończą słynne wyścigi kumoterek (sań góralskich, którymi na Podtatrzu, zgodnie z tradycją, rodzice chrzestni, czyli kumotrzy, wieźli dziecko do chrztu) i skiring (jazda na nartach za koniem).

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia