pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Punkt na szlaku: Imprezy folklorystyczne

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, to jedna z najstarszych i największych imprez folklorystycznych w Polsce i Europie. Odbywa się we wrześniu w Zakopanem. Obok festiwalowych zmagań jest prezentacją tradycyjnej kultury mieszkańców gór z całego świata. czytaj więcej

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich jest nawiązaniem do Święta Gór – imprezy folklorystycznej zorganizowanej po raz pierwszy w 1935 roku. W 1938 roku nazwa festiwalu została zmieniona na Tydzień Gór. Impreza nie miała stałej siedziby i odbywała się w różnych karpackich ośrodkach. Po II wojnie światowej zaczęto ją organizować we wrześniu w Zakopanem jako „Jesień Tatrzańską”, początkowo w formie przeglądu grup prezentujących folklor polskich Karpat. Obecna nazwa powstała w 1968 roku, gdy festiwal stał się imprezą międzynarodową. Biorą w nim udział zespoły regionalne z całego świata.

Występy ocenia międzynarodowe jury złożone z etnografów, choreografów, etnomuzykologów, folklorystów, muzyków. Zespołom przyznaje nagrody w trzech kategoriach: autentycznej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Są to: Złota, Srebrna i Brązowa Ciupaga. Inne jury ocenia grupy śpiewacze, które walczą o Złote, Srebrne i Brązowe (Spiżowe) Zbyrkadło.

Festiwal rozpoczyna msza św., w której uczestniczą wszystkie zespoły w swoich strojach regionalnych, biorąc czynny udział w modlitwach i śpiewie. Po mszy św. z kościoła wyrusza barwny korowód, który podąża ulicami Zakopanego.

Na Równi Krupowej znajduje się wioska festiwalowa: namiot, gdzie odbywają się prezentacje konkursowe, estrada, na której występują walczący o Zbyrkadła śpiewacy ludowi i zespoły, także zaproszone poza konkursem, stoiska regionalne i gastronomiczne, miejsce na watrę. Zespoły urządzają tu kolejno tzw. dzień narodowy – naukę tańca, degustację potraw, sprzedaż pamiątek.

Festiwalowi towarzyszą wystawy, konferencje, spektakle. Otwiera go i kończy koncert galowy z udziałem władz lokalnych i państwowych.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!