pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

„Święto Kwitnących Jabłoni” w Łącku

Punkt na szlaku: Imprezy folklorystyczne

„Święto Kwitnących Jabłoni” nawiązuje do sadowniczych tradycji Ziemi Sądeckiej. Jest jedną z najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce południowej. Odbywa się co roku w drugi weekend maja. Spotkaniu sadowników towarzyszą występy zespołów regionalnych, kiermasze i zabawa. czytaj więcej

„Święto Kwitnących Jabłoni” po raz pierwszy zostało zorganizowane w roku 1949. Początkowo, w latach 1949-1969, odbywało się w sadzie Stanisława Sopaty w Czerńcu koło Łącka. Od lat 70. XX wieku miejscem imprezy jest plenerowy Amfiteatr Leśny położony na stoku Jeżowej Góry w Łącku.

Impreza trwa dwa dni. Sobota, to dzień głównie poświęcony na konferencje o tematyce sadowniczej, spotkania sadowników z naukowcami oraz władzami lokalnymi, pokazy sprzętu sadowniczego i ogrodniczego, wystawy kwiatów i krzewów. Rozgrywane są zawody sportowe oraz biegi uliczne. Wieczorem widzowie gromadzą się w amfiteatrze na występach znanych artystów lub kabaretów. Dzień kończy zabawa taneczna.

W niedzielę po mszy św., odprawianej w tutejszym kościele, na rynku spotykają się zespoły regionalne i orkiestry dęte z Polski i zagranicy. Barwny korowód rusza do amfiteatru na Jeżowej Górze. Otwiera go banderia konna i góralskie bryczki. Występy zespołów oklaskują nie tylko tłumy tutejszych mieszkańców, ale także przybysze z całej Polski. Przez cały czas trwają zabawy ludowe. Jest też wesołe miasteczko. Podczas „Święta Kwitnących Jabłoni” odbywa się walne zebranie Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej.

Atrakcją imprezy są stoiska z produktami regionalnymi, a wśród nich stoiska poszczególnych wsi należących do gminy Łącko, oferujące między innymi regionalne potrawy oraz słynną łącką śliwowicę – produkowany tu od lat alkohol ze śliwek.

Imprezie towarzyszy Rajd Turystyczny Szlakiem Kwitnącej Jabłoni, którego uroczyste zakończenie odbywa się w Łącku. Organizowane są też zawody wędkarskie na Dunajcu.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia