pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Piewca Pienin

Wspaniałe krajobrazy, kultura rdzennej ludności, zwyczaje, a nawet magia – to wszystko można odnaleźć w twórczości Jana Wiktora. czytaj więcej

Wspaniałe krajobrazy, kultura rdzennej ludności, zwyczaje, a nawet magia – to wszystko można odnaleźć w twórczości Jana Wiktora.

Artysta zaczął do Szczawnicy przyjeżdżać jeszcze przed II wojną światową. Zatrzymywał się w pensjonacie Szalay i podczas wypoczynku poznawał życie miejscowej ludności. Jedna z najbardziej znanych powieści dotyczących uzdrowiska nosi tytuł Orka na ugorze i opowiada o życiu chłopca, ciężkiej pracy, braku perspektyw i walce o ziemię, a także postawie szczawnickiej nauczycielki, która przeciwstawia się brutalności. Autor przekazuje w twórczości także opisy pięknych krajobrazów, przyrody, z której można czerpać siłę.

Inną ciekawą powieścią jest Skrzydlaty Mnich opowiadający o losach brata Cypriana mieszkającego w Czerwonym Klasztorze. Według legend mnich miał pozazdrościć ptakom i wzbić się w powietrze przy pomocy wykonanej przez siebie machiny. Autor używając gwary i niezwykle plastycznego języka, wspaniale pokazuje jak wyglądał świat według kamedułów oraz mieszkańców wsi.

W dowód wdzięczności za rozsławienie Szczawnicy i Pienin imieniem Jana Wiktora nazwano rezerwat „Wąwóz Homole”.

Bibliografia:

Strojny Władysław, Pieniny, Warszawa, 1987.

Węglarz Barbara Alina, Spacerkiem po Starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej, Pruszków, 1999.

Podhale i Pieniny – Przewodnik dla aktywnych¸ Warszawa, 1997.

Małopolska przewodnik po województwie, oprac. Michał Gotfryd, Olszanica, 2007.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia