pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Wielkie owczarnie

Pod koniec lat 40. XX w. powstał plan stworzenia „rezerwatu wypasowego owiec”, w celu zwiększenia hodowli owiec i przetwórstwa mlecznego w Pieninach. Wybudowano wówczas cztery bacówki. czytaj więcej

Pod koniec lat 40. XX w. powstał plan stworzenia „rezerwatu wypasowego owiec”, w celu zwiększenia hodowli owiec i przetwórstwa mlecznego w Pieninach. Wybudowano wówczas cztery bacówki. Miała być to hodowla zgodna z nowoczesnymi badaniami. Powstał system nawadniania i nawożenia ubogich w trawę pastwisk. Okazało się jednak, że realizacja planów nie jest tak prosta – zabrakło wody do urządzeń, a cały system był nienaturalny dla baców, którzy woleli przenieść się do własnoręcznie zbudowanych szałasów.

Z czterech obiektów zachował się jeden – pod Durbaszką, w którym obecnie mieści się Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy „Pod Durbaszką”. Drugi z nich, na zboczach Wierchliczki, popadł w ruinę i grozi zawaleniem. Po pozostałych obiektach pozostały jedynie ślady budynków i systemów nawadniania. Trzecia bacówka była pod Wysoką, czwarta na polanie Cyrśla.

 

Bibliografia:

Strojny Władysław, Pieniny, Warszawa, 1987.

Węglarz Barbara Alina, Spacerkiem po Starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej, Pruszków, 1999.

Podhale i Pieniny – Przewodnik dla aktywnych¸ Warszawa, 1997.

Małopolska przewodnik po województwie, oprac. Michał Gotfryd, Olszanica, 2007.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia