pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Nietoperze w kościelnej wieży

Cerkiew pw. św. Jana Chryzostoma w Jaworkach została zbudowana w 1798 r. Wzniesiono ją w stylu józefińskim, czyli w oparciu o austriacki wzór, który stosowano w świątyniach łacińskich, a także obrządku wschodniego. czytaj więcej

Cerkiew pw. św. Jana Chryzostoma w Jaworkach została zbudowana w 1798 r. Wzniesiono ją w stylu józefińskim, czyli w oparciu o austriacki wzór, który stosowano w świątyniach łacińskich, a także obrządku wschodniego. Cerkiew zbudowana jest z trzech zasadniczych części: prezbiterium, nawy i wieży nad babińcem. Budowla jest orientowana, co oznacza, że poszczególne elementy ułożone są na osi wschód zachód (prezbiterium jest na wschodzie). Świątynia jest późnobarokowa z cechami klasycystycznymi, murowana. Wewnątrz znajduje się oryginalny ikonostas z XVIII w.

Świątynia oprócz miejsca kultu religijnego pełni jeszcze jedną ważną rolę. W wieży zadomowiły się nietoperze. Właśnie w Jaworkach zobaczyć można przedstawicieli najrzadszego w Europie gatunku tych latających ssaków – podkowca małego. Zwierzęta są pod ścisłą ochroną – mieszka tutaj ich prawie 200 osobników.

Informacje: http://www.szlakiempodkowca.pl/jaworki.html

Bibliografia:

Strojny Władysław, Pieniny, Warszawa, 1987.

Węglarz Barbara Alina, Spacerkiem po Starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej, Pruszków, 1999.

Podhale i Pieniny – Przewodnik dla aktywnych¸ Warszawa, 1997.

Małopolska przewodnik po województwie, oprac. Michał Gotfryd, Olszanica, 2007.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia