pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Kamieniołom w Czasławiu

Kamieniołom w Czasławiu – odsłonięcie warstw istebniańskich, ślady działalności życiowej organizmów morskich. W nieczynnym kamieniołomie w Czasławiu prezentują się niezwykle popularne w architekturze piaskowce istebniańskie należące do płaszczowiny śląskiej. czytaj więcej

Kamieniołom w Czasławiu – odsłonięcie warstw istebniańskich, ślady działalności życiowej organizmów morskich. W nieczynnym kamieniołomie w Czasławiu prezentują się niezwykle popularne w architekturze piaskowce istebniańskie należące do płaszczowiny śląskiej. Obserwując stropowe i spągowe powierzchnie warstw, można zauważyć tu ciekawe struktury. Jedna z tych bardziej interesujących to ślady działalności życiowej organizmów morskich, które, na przykład poprzez drążenie kanalików w zdeponowanym mule, pozostawiły po sobie charakterystyczne struktury zwane bioglifami. Nauka zajmująca się badaniem skamieniałych śladów to ichnologia – dzięki niej możemy odtworzyć na przykład wygląd czy zwyczaje niektórych prehistorycznych zwierząt.

W tym odsłonięciu, na płaszczyznach pionowych warstw, można zaobserwować liczne kanały erozyjne, które świadczą o tym, jak dynamicznie mogły zmieniać się warunki depozycji osadów (fot). Kanały erozyjne są to struktury powstałe w momencie, kiedy nad nie ostatecznie skonsolidowanym osadem (np. piaskiem) przeszedł prąd o bardzo dużej energii. Prąd ten początkowo erodował zalegający osad, a następnie deponował w nim niesiony przez siebie materiał. Zwykle był to materiał o znacznie większych ziarnach, w związku z czym teraz możemy oglądać wyraźną, aczkolwiek nierówną granicę pomiędzy piaskowcami a zlepieńcami, odnajdywane zwykle w górnej części warstw (fot). Tego typu struktury sedymentacyjne są bardzo popularne w osadach fliszowych Beskidów.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia