pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Góry Slańskie (Slanské vrchy)

Góry Slańskie przyciągają turystów ze względu na bogatą faunę, florę oraz drogocenne kamienie – w kopalniach dubnickich kiedyś wydobywano cenne opale. Dzisiaj w różnorodnym rejonie z dolinami, jeziorami i górskimi szczytami można spotkać jelenie, lisy czy orła cesarskiego. czytaj więcej

Góry Slańskie o długości 60 kilometrów tworzą naturalną granicę między Szaryszem i Zemplinem. Zaczynają się na wschód od Preszowa i ciągną się na południe, do granicy z Węgrami. Najwyższy szczyt pasma to Šimonka (1092 m n.p.m.).

Doliny, jeziora i szczyty górskie

Masyw wulkaniczny powstawał stopniowo na skutek działalności wulkanicznej, w efekcie której został utworzony różnorodny obraz rejonu matrańsko-slańskiego: doliny występują naprzemiennie z górską płaskorzeźbą i głazami skalnymi, znajduje się tu bogata roślinność i liczne zwierzęta.

Do najatrakcyjniejszych miejsc Gór Slańskich należy jezioro Izra i górskie jezioro Mała Izra na wysokości 448 m n.p.m. z największą głębokością dochodzącą do 8 m. Jeziora kuszą turystów nie tylko odpoczynkiem nad wodą, ale także krajobrazem górskim.

W rezerwatach przyrody Veľký Milič i Malý Milič można znaleźć różne gatunki ciepłolubnych roślin: dzwonka syberyjskiego, Asyneumę canescens, nawrota czerwonobłękitnego czy ostnicę. Z drzew typowe dla tego rejonu są liściaste buki, dęby, graby i jesiony.

Uwaga na muflony!

Ciepłe środowisko i liczne potoki stwarzają idealne warunki życia zwierzętom leśnym. Mieszkańcami tych gór są: jeleń szlachetny, sarna europejska, lis rudy, borsuk czy muflon. Rejon ten to ostoja rzadkiego orła cesarskiego, sokoła wędrownego czy puszczyka uralskiego.

Do unikatów na skalę światową tego wyjątkowego wschodnio-słowackiego terenu należy gejzer w Herlanach i znalezisko wyjątkowych cennych opali – kopalnie Dubnik, które do dziś są znanym miejscem zimowania nietoperzy.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!