pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Pieniny

W 1967 roku po słowackiej stronie Pienin utworzono Pieniński Park Narodowy o powierzchni 2125 hektarów, a 30 lat później poszerzono go o prawie 4 tysiące hektarów. Ekskluzywny spływ łodziami flisackimi przełomem Dunajca z góralami należy do najpopularniejszych atrakcji regionu. czytaj więcej

Pieniny są położone na słowacko-polskiej granicy, na północy wschodniej Słowacji, i mają powierzchnię 46 kilometrów kwadratowych. Na terenie Pienin znajdują się parki narodowe: po polskiej stronie – Pieniński Park Narodowy, a po słowackiej – Pieninský Národný Park (PIENAP). Park Narodowy na Słowacji powstał w 1967 roku. Najwyższy szczyt pasma to Vysoké Skalky (1050 m n.p.m.).

Jaskinie, lasy łęgowe, ryś euroazjatycki

Pieniny są jedynym samodzielnym terenem, który tworzy pasmo ostańców. Wapienne części Haligovskich Skál szczycą się krasową płaskorzeźbą w formie publicznie niedostępnych jaskiń: Aksamitka, Zbojnícka Jaskyňa, Jazvečia Jaskyňa, Kozia Jaskyňa i Medvedie Diery.

Florę Zamagurza tworzą lasy bukowe, jodłowe i liściaste, w dolinach płynnie przechodzące w podgórskie lasy łęgowe. Faunę Pienin reprezentuje ryś, jastrząb wielki i rak rzeczny.

Jak prawdziwi Górale

Do najczęściej odwiedzanych miejsc tego regionu należą w Polsce Trzy Korony i Sokolica oraz Przełom Dunajca znajdujący się po słowackiej stronie Karpat, pomiędzy miejscowościami Czerwony Klasztor i Lesnica. Teren z głębokimi kanionami, meandrami zaplątanymi pomiędzy skałami, skalnymi tworami i niedostępnymi głazami, stanowi najbardziej wartościową część Pienin. Turyści mogą podziwiać przepiękny krajobraz podczas spływu Dunajcem łodziami flisackimi z oryginalną góralską muzyką.

Pierwszymi mieszkańcami malowniczej okolicy byli Słowacy, Górale, Rusini, Polacy, Żydzi, Niemcy i Romowie.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia