Kotlina Miedziana w Kotlinie Dzikiej należy do najwyżej położonych kotlin tatrzańskich z najstarszym śniegiem: niemal przez cały rok, dzięki Kieżmarskiemu Szczytowi, Widłom (Vidlový hrebeň), Łomnicy i Durnemu Szczytowi, utrzymuje się tam cień. Nazwa kotliny pochodzi od dawnej kopalni wydobywającej rudy miedzi – malachitu.
Jak to Polacy znaleźli w Tatrach ukryty lodowiec
Badania naukowe polskich geomorfologów Bogdana Gadka i Andrzeja Kotyrby przy użyciu fal elektromagnetycznych potwierdziły, że pod warstwą kamieni znajduje się warstwa lodu. Objętość lodowca wynosi 150 000 metrów sześciennych, a jego najstarsze miejsca mają głębokość 18-20 metrów. Masy lodowej jednak nie widać: jest dobrze schowana pod płytą, która stanowi doskonałą izolację środowiska od słońca i ciepłego powietrza.
Lodowce w Tatrach
Na terenie Słowacji powstały wysokogórskie lodowce w okresie czwartorzędu i płynęły dolinami. W Tatrach było 41 lodowców, które wraz z tokami wodnymi podzieliły nasze najwyższe góry na kilka grzbietów. Masywy lodowcowe na początku holocenu roztopiły się, w następstwie czego powstały jeziora lodowcowe.