Podstawę Gór Czerchowskich, ciągnących się na długości 29×17 kilometrów, stanowią skały fliszowe. Na wschodzie graniczą one z Górami Ondawskimi, na południu z Kotliną Koszycką i Wyżyną Szaryską, na zachodzie z Górami Lewockimi, na południu z Pieninami i Polską. Najwyższym szczytem jest Minčol (1157 m n.p.m.). Do znanych czerchowskich ośrodków narciarskich należy Wielka Jaworzyna (słow. Veľká javorina 1098 m n.p.m.) i Solisko (1056 m n.p.m.).
120 dni pod śniegiem
Čergov pod względem klimatycznym należy do chłodniejszych rejonów. Średnie temperatury dnia w okresie zimowym wynoszą od -3 do -6°C, liczba dni zimowych waha się od 120 do 160. Dni letnich, z temperaturami 14-16°C, jest w ciągu roku 10-30.
Ponad 80% terenu pokrywają lasy mieszane z przewagą drzew liściastych: buków, jaworów, grabów, dębów i brzóz. Z drzew iglastych najczęściej występują tu świerki. Miejscową faunę reprezentują różne gatunki ptaków.
Większa część rezerwatu należy do zlewiska Morza Bałtyckiego. Wody Čergova wpadają do rzeki Poprad, która z kolei łączy się z Dunajcem. W szczytowych partiach pogórza swoje źródło ma rzeka Topla. W miejscowości Cigelka, poza słoną wodą mineralną, wypływa kilka źródeł kwaśnej wody mineralnej.
Szlaki edukacyjne przez rezerwaty przyrody
W miejscowości Frička odnajdziemy prawosławny kościółek z XIV wieku – jedną z większych atrakcji regionu. Turyści, korzystając ze szlaków edukacyjnych w rezerwatach przyrody: Čergovský Minčol, Livovská Jelšina, Fintické Svahy, Hradová Hora i Kapušiansky Hradný Vrch, mogą poznać rzadkie gatunki drzew, oryginalne rośliny i wybrane zwierzęta chronione,