pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Rezerwat Przyrody Przełom Dunajca

Fascynujące legendy i opowieści, wspaniała przyroda czy ulubiony spływ na tratwach w dół Dunajcem oraz ścieżka edukacyjna z 10 przystankami przyciągają w Pieniny rocznie tysiące krajowych i zagranicznych turystów. Przełom Dunajca to chroniony rezerwat przyrody. czytaj więcej

Przełom Dunajca to jeden z najstarszych rezerwatów przyrody po słowackiej stronie Karpat. Przełom wytworzony przez Dunajec znajduje się na podłożu pasa skalnego na wysokości 982 metrówn.p.m. w Pienińskim Parku Narodowym.

Rezerwat Przyrody Przełom Dunajca szczyci się zachowanymi oryginalnymi gatunkami leśnymi, w których dominują jodły, buki i świerki. Południe przełomu zdobią lipy, jesiony i jawory. Najcenniejszym drzewem jest tu cis pospolity.

Nie tylko gatunki roślinne, ale i zwierzęce są tu różnorodne. Istotne jest występowanie ryjówki górskiej, nagórnika zwyczajnego i pomurnika czerwonoskrzydłego. Rejon też jest siedliskiem bociana czarnego, orlika krzykliwego, puchacza zwyczajnego, dzięcioła trójpalczastego, orzechówki zwyczajnej, wydry rzecznej i wielu innych wyjątkowych organizmów żywych.

Z Przełomem Dunajca wiąże się wiele legend, na przykład o skoku Janosika. Zgodnie z legendą, słowacki bohater Juraj Jánošík przyjmował do swoich zastępów tylko tego, kto potrafił przeskoczyć odcinek Dunajca znajdujący się pod Ostrą Skałą i osiągający szerokość10 metrów.

Inna legenda wiąże się ze skalnymi wieżami, które miejscowi porównują do mnichów. Siedmiu mnichów skamieniało w chwili, kiedy chcieli przejść na drugą stronę rzeki, gdzie dojrzeli sylwetkę młodej mniszki.

Do najbardziej atrakcyjnych działań w chronionym rezerwacie przyrody należy spływ Dunajcem na tratwach. Dla turystów, którzy preferują turystykę pieszą, przygotowano szlak turystyczny wzdłuż rzeki Dunajec, składający się z 10 przystanków.

Atrakcje w okolicy: Przełom Lesnickiego Potoku

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia