pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Dolina Mięguszowiecka

Główna grań Tatr Wysokich, rozgałęzienie Kończystego Wierchu i Baszt, to formacje przyrodnicze, które ograniczają Dolinę Mięguszowiecką. Dolina ma długość 8 kilometrów i jest uważana za najpiękniejszą oraz najdłuższą dolinę Tatr Wysokich. czytaj więcej

Dolina Mięguszowiecka, przez którą przepływa rzeka Poprad, oferuje kilka możliwości turystycznych. W górnej części to przede wszystkim Kotlina Hlincová i Kotlina Żabich Stawów. Dolina Złomisk, znajdująca się pośrodku, słynie z Popradzkiego Stawu. Nad nim pewnie wznosi się szczyt Ostrava.

Do najczęściej odwiedzanych miejsc doliny należą właśnie jeziora. Największe i najgłębsze po słowackiej stronie Tatr Wysokich to Wielki Hińczowy Staw, który jest położony pod Koprowym Wierchem przy zamknięciu doliny. Znane są również trzy stawy w Kotlinie Żabich Stawów: Wielki Żabi Staw Mięguszowiecki, Mały Żabi Staw Mięguszowiecki i Wyżni Żabi Staw Mięguszowiecki.

Pierwszym właścicielem Doliny Mięguszowieckiej był graf Botyz. W 1824 roku podarował mu ją król Bela IV. Od 1928 roku dolina jest własnością państwa. Największy ruch turystyczny w tym rejonie przypadł na drugą poł. XIX wieku. Powodem było oznakowanie tras do Popradzkiego Stawu i Szczyrbskiego Jeziora, później również do stawów Żabich, Hińczowego, na Ostravę i Rysy.

W skład Doliny Mięguszowieckiej wchodzą nie tylko bogactwa naturalne. W pobliżu Popradzkiego Stawu znajduje się symboliczny cmentarz, który jest wspomnieniem ofiar Tatr Wysokich. Na pomysł uczczenia zmarłych wpadł w 1936 roku malarz akademicki Otakar Štáfl. Od 1940 roku cmentarz jest dostępny dla turystów. Przyświeca mu motto: „Zmarłym ku pamięci, żywym dla ostrzeżenia”.

Piękno Doliny Mięguszowieckiej można podziwiać ze szlaków turystycznych. Ze Szczyrbskiego Jeziora do Popradzkiego Stawu prowadzi czerwony szlak. Niebieski wiedzie od Trzech Źródeł przez Dolinę Koprową i Wyżnią Koprową Przełęcz.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!