pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Dolina Koprowa

Dolina Koprowa to długi zalesiony teren o długości 12 kilometrów po południowej stronie Tatr Wysokich. Jej północnym sąsiadem jest główna grań Tatr, na wschodzie wznosi się ogromne rozgałęzienie Krywania. Turystom ukazuje się najdłuższy wodospad, czy trzecie co do wielkości jezioro tatrzańskie. czytaj więcej

Powodem dużego ruchu turystycznego w Tatrach Wysokich poza malowniczymi szczytami, zimnymi jaskiniami czy szumiącymi wodospadami, są również przepiękne doliny, przypominające raj na ziemi. Łąki, zbocza, lasy, pasma górskie, tatrzańskie jeziora i wodospady – to wszystko oferuje również Dolina Koprowa.

W przeszłości dolina była źródłem bogactwa naturalnego, dzisiaj jest źródłem przeżyć i zachwytów. Dolina Koprowa o długości 12 kilometrów leży na pograniczu Zachodnich i Wysokich Tatr. Szlak turystyczny, który przez nią przebiega, zapewnia gościom prawdziwe bogactwa naturalne: łąki i lasy w okolicy Koprowej Wody, jeziora, wodospady.

W bocznej dolinie Niewcyrka znajduje się najdłuższy wodospad Tatr Wysokich – Niewcyrskie Siklawy. Jego długość wynosi 80 metrów. Szlak turystyczny prowadzi przez Dolinę Hlińską do Przełęczy Koprowej i do Doliny Mięguszowieckiej. Z przełęczy odchodzi czerwony szlak na wyraźny szczyt widokowy Koprowy Wierch. Właśnie on nadaje kształt obrazowi doliny. Na uwagę zasługuje również Ciemnosmreczyński Staw, który znajduje się w dolinie pod tą samą nazwą. Powierzchnia 12,01 i głębokość 37 metrów plasuje go na trzecim miejscu pod względem wielkości wśród jezior po słowackiej stronie Tatr. Tylną część Doliny Koprowej tworzy Dolina Kobyla.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!