Powodem dużego ruchu turystycznego w Tatrach Wysokich poza malowniczymi szczytami, zimnymi jaskiniami czy szumiącymi wodospadami, są również przepiękne doliny, przypominające raj na ziemi. Łąki, zbocza, lasy, pasma górskie, tatrzańskie jeziora i wodospady – to wszystko oferuje również Dolina Koprowa.
W przeszłości dolina była źródłem bogactwa naturalnego, dzisiaj jest źródłem przeżyć i zachwytów. Dolina Koprowa o długości 12 kilometrów leży na pograniczu Zachodnich i Wysokich Tatr. Szlak turystyczny, który przez nią przebiega, zapewnia gościom prawdziwe bogactwa naturalne: łąki i lasy w okolicy Koprowej Wody, jeziora, wodospady.
W bocznej dolinie Niewcyrka znajduje się najdłuższy wodospad Tatr Wysokich – Niewcyrskie Siklawy. Jego długość wynosi 80 metrów. Szlak turystyczny prowadzi przez Dolinę Hlińską do Przełęczy Koprowej i do Doliny Mięguszowieckiej. Z przełęczy odchodzi czerwony szlak na wyraźny szczyt widokowy Koprowy Wierch. Właśnie on nadaje kształt obrazowi doliny. Na uwagę zasługuje również Ciemnosmreczyński Staw, który znajduje się w dolinie pod tą samą nazwą. Powierzchnia 12,01 i głębokość 37 metrów plasuje go na trzecim miejscu pod względem wielkości wśród jezior po słowackiej stronie Tatr. Tylną część Doliny Koprowej tworzy Dolina Kobyla.