pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Piwniczna Zdrój

Piwniczna Zdrój – uzdrowisko podgórskie, położone w Beskidzie Sądeckim nad rzeką Poprad w pobliżu granicy polsko-słowackiej. Bogate złoża wód mineralnych występują we wszystkich miejscowościach gminy na prawym brzegu rzeki Poprad. czytaj więcej

Piwniczna Zdrój - uzdrowisko podgórskie położone na wysokości 360 – 420 m n.p.m. w dolinie Popradu w Beskidzie Sądeckim, blisko granicy ze Słowacją. Miasteczko znane już od XIV wieku, jako uzdrowisko zaistniało po wykonaniu pierwszych odwiertów wód mineralnych w 1932 roku, lecz status uzdrowiska otrzymało dopiero w 1967 roku.

Historia uzdrowiskowa Piwnicznej-Zdroju sięga roku 1880, kiedy to lwowski lekarz Juliusz Korwin Gąsiorowski zarekomendował do stosowania w leczeniu, występujące w okolicach Piwnicznej wody mineralne. W tym czasie w całej dolinie Popradu wielu naukowców prowadziło badania występowania i właściwości wód z ukierunkowaniem na ich kuracyjne zagospodarowanie. Planową działalność uzdrowiskową podjęto w 1932 roku, kiedy to wodę z pierwszego odwiertu skierowano bezpośrednio do Zakładu Zdrojowego; wybudowano pijalnię, pensjonaty i Park Zdrojowy. Planowany rozwój uzdrowiska przerwała druga wojna światowa. Po jej zakończeniu, odbudowano infrastrukturę i wznowiono funkcje uzdrowiskowe.

Wody mineralne występują we wszystkich miejscowościach gminy Piwniczna znajdujących się po prawej stronie rzeki Poprad (Głębokie, Kokuszka, Zawodzie, Łomnica Zdrój, Wierchomla, Zubrzyk). Liczne źródła wód mineralnych (głównie szczawy) dostępne są bezpośrednio w miejscach ich wypływów. W Piwnicznej Zdrój znajduje się również pijalnia.

Uzdrowisko Piwniczna Zdrój specjalizuje się w leczeniu chorób układu oddechowego, reumatologicznych chorób narządów ruchu oraz schorzeń układu trawiennego. Uzdrowiskowo oferuje zabiegi w jaskini solnej, wskazane szczególnie w leczeniu schorzeń laryngologicznych, schorzeń dróg oddechowych, niektórych chorób skóry, a także dla podniesienia odporności organizmu.

Z występujących tutaj wód leczniczych na szczególną uwagę zasługują:

„Piwniczanka” – w leczeniu choroby wrzodowej i kamicy nerkowej,„Wierchomlanka” i „Julian” w Wierchomli – w leczeniu choroby wrzodowej i kamicy nerkowej,„Zdrój” w Wierchomli – w leczeniu dróg oddechowych i przewodu pokarmowego,„Łomniczanka” i „Stefan” w Łomnicy Zdroju – w stanach zapalnych przewodu pokarmowego i zaparciach.

Uzdrowiskową ofertę mineralnych wód leczniczych wzbogaca stosowana borowina ze złoża Czarny Dunajec wspomagająca głównie leczenie schorzeń narządów ruchu.

Piwniczna wyróżnia się pięknymi krajobrazami i urozmaiconą rzeźbą terenu, co pozwoliło utworzyć liczne trasy spacerowe i narciarskie z wieloma stacjami narciarskimi. Aktywnemu wypoczynkowi sprzyjają znakomicie przygotowane trasy rowerowe oraz drogi leśne o zróżnicowanym stopniu trudności, wiodące na wysokie szczyty Beskidów. Piwniczna Zdrój jest spokojną miejscowością uzdrowiskowo - turystyczną z wyjątkowym krajobrazem, klimatem i atmosferą niewielkiego kurortu.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia