pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Muszyna

Muszyna jest podgórskim uzdrowiskiem położonym w Beskidzie Sądeckim, wśród potoków i szczytów górskich pogranicza polsko-słowackiego, w dolinie rzeki Poprad oraz potoków Szczawnik i Muszynka. czytaj więcej

Muszyna jest uzdrowiskiem podgórskim, położonym w Beskidzie Sądeckim
w dolinie rzeki Poprad i jej dopływów - potoków Szczawnik i Muszynka. Uzdrowisko posadowione na wysokości 450 – 520 m n.p.m. ma miarkowanie i silnie bodźcowy klimat, wynikający z położenia w otoczeniu górskich zboczy, porośniętych gęstymi obszarami leśnymi Popradzkiego Parku Krajoznawczego.

Miasto założone na prawie magdeburskim przed 1356 r. przez Kazimierza Wielkiego, do czasów współczesnych zachowało pierwotny układ urbanistyczny. Muszyna przez wieki była stolicą tzw. Państwa Muszyńskiego, które od czasów Leszka Czarnego do I rozbioru Polski należało do biskupów krakowskich.

Początki uzdrowiska sięgają drugiego dziesięciolecia XX wieku, kiedy rozpoczęto prace poszukiwawcze i badawcze wód mineralnych. Pierwsze odwierty wykonano w 1922 roku ("Wanda") i w 1923 roku ("Antoni"). W 1929 r. Muszyna uzyskała status uzdrowiska, a w roku 1930 zbudowano drewniane łazienki mineralne wykorzystujące wodę z odwiertów „Antoni” i „Wanda”. W latach międzywojennych w gminie Muszyna wyodrębniono dzielnicę uzdrowiskową Złockie, jednak bliskość znanego uzdrowiska Krynica-Zdrój sprawiła, że Muszyna nie zyskała uznania mimo pięknego położenia. Działania wojenne w okresie 1939-1945 całkowicie zniszczyły infrastrukturę uzdrowiskową.

Walory klimatyczne i bogactwo wód mineralnych uzdrowiska zostały docenione w roku 1958, kiedy to utworzono obszar górniczy „Muszyna” obejmujący miejscowości: Muszyna, Wapienne, Jastrzębik, Złockie, Szczawnik i Powroźnik. W Złockim i Jastrzębiku, w dolinie Złockiego Potoku występuje wiele chłonnych ekshalacji dwutlenku węgla (CO2), z największą znaną jako mofeta im. Prof. Henryka Świdzińskiego. Ilość ulatniającego się gazu wynosi około 15000 m3/dobę, CO2 z domieszkami azotu i metanu.

Bogactwem uzdrowiska jest klimat i licznie występujące naturalne wody mineralne (szczawy wodorowęglanowo - wapniowo - magnezowo - sodowe, żelaziste, z zawartością litu i selenu). Dużą atrakcją uzdrowiska są ogólnodostępne pijalnie wód mineralnych: „Antoni”, „Milusia”, „Cechini” oraz punkty czerpalne: „Anna”, „Grunwald” i „Józef”.

Obecnie Muszyna jest jednym z uznanych uzdrowisk, a ośrodki sanatoryjne zajmują się leczeniem uzdrowiskowym i rehabilitacją schorzeń i chorób:

narządu ruchu (stany po urazach kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów);dróg oddechowych (nieżyty oskrzeli, rozedma płuc, pylica płuc, astma, stany pooperacyjne);układu pokarmowego (choroba wrzodowa żołądka, choroba wrzodowa dwunastnicy, choroby przełyku);laryngologicznych (zapalenie gardła i zatok);neurologicznych (stany po udarach mózgu);przemiany materii (otyłość, cukrzyca);ginekologicznych oraz zaburzeń psychosomatycznych.

Walory krajobrazowe Muszyny i okolic zachęcają do odbycia bliższych i dalszych wędrówek: pieszych, rowerowych, konnych. Muszyna i okolice to doskonałe tereny do uprawiania turystyki kwalifikowanej przez cały rok, a w zimie również narciarstwa biegowego i zjazdowego.

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia