pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Ścieżka edukacyjna Kamenná Baba – Lačnov

Nienaruszona wioska podgórska Lačnov, Rezerwat Przyrody Kamenná Baba, osobliwe formacje skalne, jaskinie, rzadka flora czy źródło Salvátor. To wszystko mogą zobaczyć turyści, którzy pokonają ścieżkę edukacyjną Kamenná Baba – Lačnov o długości 2 kilometrów. czytaj więcej

Podstawowe informacje

Rodzaj ścieżki: krajoznawcza, bez przewodnika, w kształcie linii prostej, dwukierunkowa, piesza, letnia i zimowa

Różnica wysokości:220 metrów

Czas przejścia: 1–2 godziny

Stopień trudności terenu: łatwy 

Długość:2 kilometry

Nienaruszona wioska Lačnov

Przez Rezerwat Przyrody Kamenná Baba prowadzi ścieżka edukacyjna, wiodąca w kierunku górskiej wsi Lačnov, która jako jedna z niewielu na Słowacji zachowała w pełni swój charakter. Atmosferę dopełniają domy ze studniami i drewnianymi korytami, w których jest czysta woda. We wsi mieszka tylko 10 mieszkańców.

Osobliwe skały, jaskinie i źródło Salvátor

Szlak turystyczny zaczyna się w miejscowości Lipovce, prowadzi przez cieśninę Potoku Lačnovskiego z dużą liczbą wodospadów, nad którymi wznoszą się ściany skalne, dalej na skałę Kamenná Baba aż do wsi Lačnov. Skalny głaz Kamenná Baba kształtem przypomina kobietę z dzieckiem w ramionach. Podczas wędrówki ścieżką edukacyjną w pamięci turystów pozostaną na zawsze również inne osobliwe formacje skalne, jak na przykład 60-metrowa Kolumna Mojżesza, Dziurawe Zęby czy Trojaczki. W skałach znajdują się również znane jaskinie Komin czy Zła Dziura. Na turystach wrażenie zrobi również Rezerwat Przyrody Salvátorské Lúky, który jest ostoją roślin chronionych: języczka syberyjskiego, obuwika pospolitego, sasanki słowackiej, powojnika alpejskiego. Na chronionym terenie swoje źródło ma woda mineralna Salvátor. Informacje turystyczne o ścieżce oferują 3 tablice: Rezerwat Kamenná Baba, Kwiaty wąwozu, Morfologia terenu.

Połączenie ze szlakiem turystycznym: Z czerwonego szlaku, w środkowej części rezerwatu nad schodkami, można zboczyć żółtym szlakiem na grań Czerwonej Skały i do Doliny Kopytovskiej. 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!