pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Nestville

Nestville to unikatowa ekspozycja, która gościom przypomina historię i tradycyjne rzemiosła miasta Hniezdne oraz wschodniej Słowacji, ale również sposoby obróbki i zbioru zbóż, produkcję spirytusu od XIII wieku aż po dzień dzisiejszy.
czytaj więcej

Gorzelnia BGV

W mieście Hniezdne w 2001 roku powstała firma BGV, która zaczęła produkować spirytus w wysoko wydajnej gorzelni. Jest ona nowoczesną rafinerią, która produkuje doskonałej jakości alkohol etylowy przeznaczony do przemysłu chemicznego, farmaceutycznego i spożywczego. Firma, za pomocą wystawy, nawiązała również do gorzelnictwa, które istniało tu w przeszłości. Co się w nim zmieniło przez 300 lat? Tego dowiedzą się wszyscy goście ekspozycji Nestville.

Unikatowa wystawa

Celem tego unikatowego projektu jest stworzenie miejsca przypominającego historię najmniejszego królewskiego miasta Hniezdne i wschodniosłowackiego regionu, a jednocześnie przybliżenie mieszkańcom, a także turystom, wszystkich czynności związanych z uprawianiem i wykorzystaniem zbóż, w tym wyrobu spirytusu. Wszystko w sposób tradycyjny, który stosowano na północnym Spiszu od XIII wieku do dnia dzisiejszego.

Uroczysta inauguracja

Ekspozycja tradycyjnych rzemiosł ludowych i gorzelnictwa została otwarta 30 czerwca 2012 roku w wielkim stylu. Nastrój stworzyli znani czescy i słowaccy muzycy (Gladiátor, Desmod, Vidiek, Nedvědovci i inni), gościom swoją obecnością radość sprawił Jean Claude van Damme, a także różne atrakcje i ekspozycje. Częścią programu był także targ i pokazy tradycyjnych rzemiosł oraz degustacja wódki.

Największy obraz w Europie

Tradycje i życie mieszkańców miasta w przeszłości przypomina największy w Europie, ważący ponad tonę, drewniany obraz stworzony przez lokalnych rzeźbiarzy z miasta Hniezdne. Jego wysokość to2,15 metra, szerokość6,15 metra. Przedstawiono na nim uprawę roli i życie mieszkańców miasta w XIII wieku. 

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!