Poszczególne regiony na Słowacji są znane z pszczelarstwa i produkcji miodu wysokiej jakości. Idealne warunki stwarza do tego położenie uli w okolicy lasu, łąk usianych kwiatami i panująca tam cisza. Właśnie takie miejsca znajdują się w Górach Czerchowskich, w okręgu bardiowskim. Działa tu rodzinna pszczela farma Medar, której ule są rozmieszczone w kilku miejscach.
Światowe wyróżnienia
Głównym celem pszczelarzy z farmy Medar jest produkcja jodłowego miodu pitnego, dlatego wtedy, gdy jodła zaczyna dawać miód, przenoszą swoje ule do lasu. W efekcie uzyskuje się czysty miód wysokiej jakości, który zajmuje na rynku czołowe miejsce. Farma otrzymała za niego kilka nagród. Najwyższe wyróżnienie honorowe na świecie w kategorii ciemnego miodu przyznane zostało w Irlandii w na światowej wystawie Apimondia 2005 roku. W 2008 roku miód pitny jodłowy został zastosowany jako wzór referencyjny na 1. światowym sympozjum w Bułgarii. Rok później, na wystawie światowej Apimondia, otrzymał złoty medal w kategorii proste miody. W 2012 roku miód z farmy Medar otrzymał złoty medal na kongresie Apisalvia w Bułgarii i złoty medal na imprezie Apimedice w Słowenii. Do sukcesów nsależy też uczestnictwo i reprezentowanie Słowacji na światowej wystawie Apimondia w Argentynie w 2011 roku.
Wspaniałe sukcesy, miłość do pszczół, piękna przyroda i produkcja wysokiej jakości czynią wyrób z farmy Medar jednym z najlepszych miodów na Słowacji.