pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Ing. Milan Kovaľ – ANTIK ART - Stolarstwo

Rzemieślnicy stolarze i wiejscy samoucy wytwarzali meble oraz wyposażenie domów, takie jak: drzwi i okna, schody, poręcze czy drewniane gzymsy. Meble potrafili ozdobić toczonymi elementami i malowidłami czy intarsją w stylu barokowym, rokokowym i klasycystycznym. czytaj więcej

Stolarstwo to czynność rzemieślnicza, podczas której przetwarza się drewno.

Głównym elementem pracy stolarzy było wytwarzanie mebli i wyposażenia domów – ram drzwi i okien, schodów, poręczy i drewnianych gzymsów. O ile miejscy rzemieślnicy organizowali się w cechach, na wsiach wyrastali zręczni stolarze – samoucy, którzy specjalizowali się w ciesielstwie lub wyrąbie.

Dla sąsiadów ze wsi, stolarze – samoucy zdobili meble elementami toczonymi, intarsją, malowidłami i powierzchniową konserwacją politurą, pokrywaniem kolorowymi farbami czy fladrowaniem. Meble bogatych mieszczan i obszarników odznaczały się ozdobami i intarsją zgodnie ze stylem barokowym, rokokowym i klasycystycznym.

Rzemieślnicy stolarze i wiejscy samoucy przetwarzali deski pocięte w tartaku na ostateczny produkt poprzez cięcie, heblowanie i żłobienie. Drewniane części łączyli poprzez specjalne łączniki i klej. Największą uwagę stolarze poświęcali ozdabianiu skrzyń wiannych i mebli – ław czy stołów, którymi gospodarze chwalili się w sieni, przed zaproszeniem gości do środka.

Ing. Milan Kovaľ – ANTIK ART

Renowacje i twórczość własna. Zakup, renowacja i sprzedaż mebli. Wyposażenie wnętrz.

Spodná 40

082 16 Záhradné

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!