Rzeźbiarstwo stanowi okazyjne lub systematyczne zdobienie drewna lub drewnianych przedmiotów poprzez kształtowanie ich za pośrednictwem rzeźbienia w drzewie.
Oryginalnie typowe męskie rzemiosło obejmowało najróżniejsze przedmioty służące do różnych celów. Do najbardziej rozpowszechnionych prac rzeźbiarskich należą dekoracje na elementach budowlanych, najczęściej na bramach bogatych gospodarstw, pawlaczach, gankach, kolumnach przyściennych, belkach okiennych i drzwiach, ale również na przydrożnych krzyżach i krzyżach nagrobnych.
Prostsze dekoracje rzeźbiarskie występowały na narzędziach rolniczych – grabiach, kosach czy osełkach bogatszych gospodarzy, którzy własne narzędzia zdobili samodzielnie. Wyjątkowe ozdoby rzeźbiarskie można znaleźć na damskich urządzeniach do pracy (przęślicach, klockach koronkarskich, kołowrotkach, krosnach), które swojej wybrance własnoręcznie wytwarzał narzeczony i poświęcał albo on sam, albo jego rodzina.
Rzeźbiarstwem zajmowali się rolnicy, pasterze, rzemieślnicy ludowi i górnicy.
Ing. Andrej Vandžura
Wytwarzanie przedmiotów ludowo-artystycznych, głównie z drewna i szkła. Rzeźby, reliefy, wazy, miski, laski gazdowskie, obrazy olejne, witraże i szkło grawerowane.
Kamenica 229
082 81 Kamenica