pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Anna Ivančová - Koronkarstwo

Koronki z rejonu słowackiej wsi na Spiszu od 300 lat przypominają stare koronki z Mediolanu. Koronkarstwo jako ludowe rzemiosło utrzymuje przy życiu coraz bardziej pożądane stylowe koronki w różnych kolorach, o odmiennych wzorach, które nigdy nie wyjdą z mody. czytaj więcej

Koronkarstwo polega na przeplataniu nitek nawiniętych na szpuleczki w większości zgodnie z wcześniej nakreślonym wzorem. Podczas robienia koronek klockowych po słowacku jako podstawy używa się poduszki w kształcie walca wypełnionej materiałem, trocinami lub piaskiem, w które piękne słowackie koronkarki wbijają szpilki wyznaczające miejsce związania nitki.

Szeroka gama wiązań, motywów i różnych kolorów charakteryzuje koronki klockowe ze słowackiej strony Karpat, które często stanowią część tradycyjnych strojów ze słowackiej wsi.

Na przełomie XIX i XX wieku na terenie wschodniej Słowacji wyplatano gemerskie, spiskie i szaryszskie koronki. Tradycyjne koronki ze Spisza i rejonu Gemeru są bliskie przepięknym koronkom z Milanu z XVII i XVIII wieku. 

Anna Ivančová

Wyplatanie, szydełkowanie, produkcja koronek, wyszywanie, usługi krawieckie

Francovce 637/23

087 01 Giraltovce

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!