pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Andrej Savka

Andrej Savka – przywódca grupy zbójnickiej, powstań ludowych, bojownik przeciwko feudalizmowi, który dokonał wielkich szkód panom feudalnym – to ważna postać powstania chłopskiego, rozbójnik walczący o uwolnienie poddanego ludu od niewolnictwa. czytaj więcej

 

Andrej Savka to ważny zbójnik, bojownik przeciwko feudalizmowi, przywódca powstań ludowych i w końcu bojownik o samookreślenie Kozaków.

Urodził się w 1619 roku w Stebniku przy Bardiowie. Po śmierci rodziców służył w Zborove w majątku Makovickim, który później podpalił i zaciągnął się do drużyny zbójeckiej Vasiľa Bajusa. Po jej likwidacji przez polskie wojska szlacheckie Savka zorganizował nową drużynę w rejonie Sanoka. Ze względów bezpieczeństwa występował pod przydomkami Janko, Hančivský, Ovčár i Suchaj. Zbójnicy, poza kradzieżami i podpalaniem majątków, koncentrowali się na oswobadzaniu więzionych kompanów. W 1648 roku wyzwolił zbójników na zamku w Sanoku. Wielu z nich za to podporządkowało się Savce i działali razem w okolicy Bardiowa, Stropkova, miejscowości Snina i Humenné. Zgodnie z danymi historycznymi, w styczniu 1649 roku, drużyna Savki przyłączyła się z innymi do jednej, którą dowodzili Savko i Čepiec.

 

W czerwcu 1651 roku Savko z powstańcami zajął Zamek Czorsztyński i w Czorsztynie rozbił wojsko krakowskiego biskupa Gembickiego. Czorsztyn padł, a Savka przewodził ruchowi zbójeckiemu w regionie preszowskim. Dołączyły do niego również inne drużyny i razem występowali także przeciwko polskiemu feudałowi Stanisławowi Lanckorońskiemu. W 1654 roku powstańcy Savki zatrzymali się przy zamku Kamenickim, gdzie ulegli szlacheckiemu wojsku. Według pewnych źródeł tu schwytano Andreja i 24 maja 1654 roku zgładzono. Zgodnie z inną wersją powieszono go w 1661 roku w Muszynie. Nieoficjalne źródła mówią również o jego możliwej ucieczce z kozackim hetmanem Bogdanem Chmielnickim.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia