pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Hermanowskie Skały

Czy chcą Państwo zobaczyć Wielką Nogę? Zapraszamy do Doliny Olbrzymów! W chronionym rezerwacie przyrody Hermanowskie Skały być może uda się ujrzeć rzadkiego sokoła czy kruka oraz powąchać smagliczkę, skalnicę, widłaka lub kostrzewę. czytaj więcej

Hermanowskie Skały zdobią twory skalne zwane skałami Havranimi lub Sokolimi, które sięgają do Doliny Starego Potoku i tworzą malowniczy teren znany pod ludową nazwą Dolina Olbrzymów (Údolie obrov). Góry wznoszą się na wysokość do 80 m. Od 1981 roku Hermanowskie Skały o powierzchni 33,07 ha stanowią rezerwat przyrody. Skały reprezentują najstarszy zespół skalny Gór Slańskich, stworzony z andezytów i ryolitów, na których rozwinęła się roślinność.

Z roślin, w znaczącej ilości, występują tu porosty – smagliczka skalna, rojnik górski, smotrawa okazała, paprotka zwyczajna, widłak jałowcowaty czy kostrzewa nibydalmacka. Północne zbocza skał są porośnięte przez warstwę mchu i borówkę czernicę. Szczeliny zboczy południowych są siedliskiem brzozy brodawkowatej i jarzębiny.

Mieszkańcami bukowych i dębowych hermanowskich lasów są: jaszczurka murowa, kruk zwyczajny i rzadki sokół. Częste występowanie drapieżników na tym terenie rzutowało również na nazwy skał rejonu rezerwatu przyrody: Skały Havranie (gawron) i Sokole.

Ludowa nazwa doliny, w której znajduje się rezerwat przyrody Hermanowskie Skały, to Dolina Olbrzymów. Dla terenu charakterystyczna jest olbrzymia ilość masywnych skał i głazów, leżących wzdłuż doliny. Interesująca na tym terenie jest tzw. Olbrzymia Noga (Obria noha). Posiada tajemnicze nacięcie w skale, z którym wiążą się liczne legendy. Jedna z nich mówi o Turkach, którzy tu ostrzyli broń, inna wspomina o bajkowym skarbie. Historycy uważają, że było to miejsce pogańskich obrządków naszych przodków z epoki brązu.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!