pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Rezerwat Przyrody Zbojnícky Zámok

Idealny widok na pobliskie zamki Kapušiansky i Szaryski oferuje turystom Rezerwat Przyrody Zbojnícky Zámok, który szczyci się rozmieszczonymi pod skałą zamkową głazami różnych wielkości. czytaj więcej

Rezerwat Przyrody Zbojnícky Zámok znajduje się w północnej części Gór Słańskich nad wsią Ruská Nová Ves. Teren chroniony dobrze dokumentuje geologiczne i geomorfologiczne układy Gór Słańskich, w których następują po sobie warstwy klasycznych wulkanicznych martwic i martwic z warstwami andezytów, magmowych skał wulkanicznych.

Ciekawostką rezerwatu przyrody są głazy różnych wielkości, które są rozmieszczone pod skalistym wzgórzem zamkowym. Są to tak zwane wulkaniczne okruchowce, które wyrzucały wulkany. Skalne szczeliny i tarasy przypominają bajkowy teren. Rośnie tutaj flora, taka jak: róża dzika, róża alpejska, jarząb mączny, wiśnia pospolita, kosaciec trawolistny czy borówka brusznica.

Częścią rezerwatu przyrody są ruiny Zamku Zbójnikiego (Zbojníckeho hradu). Pozostałości budowli znajdujące się na skale zamkowej można zobaczyć również z daleka. Podczas pięknej pogody turyści mogą podziwiać tu fantastyczną panoramę, która rozciąga się na zachód od masywu Czarnej Góry aż po majestatyczne Tatry na północy. Z zamku jest doskonały widok na zespół zamków służących niegdyś do przekazywania sygnałów – Kapušiansky i Szaryski.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!