pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Krajowy Rezerwat Przyrody Šarišský Hradný Vrch

Krajowy Rezerwat Przyrody Šarišský Hradný Vrch do historii botaniki wpisał się dzięki odkryciu nowego gatunku roślinnego – koniczyny pogiętej. Na terenie chronionym pochodzenia wulkanicznego wznosi się zamek Szarysz. czytaj więcej

Krajowy Rezerwat Przyrody Šarišský Hradný Vrch znajduje się w katastrze miejscowości Veľký Šariš. Rezerwat sięga swoimi stromymi zboczami na wysokość270 metrównad pofalowanym terenem międzygórza spisko-szaryskiego. Rezerwat ma pochodzenie wulkaniczne.

Wzgórze Šarišský vrch jest zbudowane z andezytu. Osobliwością wierzchołków andezytowych są tak zwane różowo-rdzawe oka. Turystów kuszą zbocza wzgórza zamkowego ze względu na ważny teren florystyczny, który wpisał się w historię botaniki. W XIX wieku profesor preszowskiego kolegium, botanik Friedrich Hazslinszky, odkrył i opisał nowy gatunek roślinny – koniczynę pogiętą.

Rezerwat Šarišský Hradný Vrch pokrywają lasy bukowo-dębowe z klonem zwyczajnym, grabem i lipą. Rosną tu rzadkie gatunki, takie jak: kosaciec trawolistny, lilia złotogłów, zawilec wielkokwiatowy i kosmatka gajowa. Atmosferę wiosenną tworzy niebieski dywan barwinka pospolitego oraz kwitnąca na żółto smagliczka skalna.

Z gatunków organizmów żywych występują tu zwłaszcza ptaki, głównie orlik krzykliwy i puszczyk uralski. Regularnie gniazdują tu: puchacz zwyczajny, myszołów zwyczajny, jastrząb zwyczajny i pustułka zwyczajna. Wyizolowany zespół leśny to idealna ostoja dla drobnych gatunków ssaków, które znajdują pokarm na okolicznych terenach rolniczych. Rezerwat jest ostoją wielu płazów ziemnowodnych i gadów. W lesie przy ruinach zamku żyje jaszczurka żyworodna i rzekotka drzewna.

Na wzgórzu zamkowym znajduje się Zamek Szarysz (Sarus) pochodzący z XIII wieku. 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!