Krajowy Rezerwat Przyrody Kamienna Baba znajduje się w katastrze wsi Lipovce i Lačnov w okręgu Preszów. Kamienną Babę włączono w ramach europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 do spisu terenów o znaczeniu europejskim. Teren chroniony znajduje się w północno-wschodniej części Braniska i tworzy go granit. Dolina Kamiennej Baby charakteryzuje się powierzchnią z typowymi zjawiskami krasowymi.
Turystów od pierwszej chwili przyciągają godne uwagi formacje, które opływa Lačnovský potok. Do najbardziej znanych należy 60-metrowa Kolumna Mojżesza, Kamienna Baba, Recepcja, Okno Skalne z 4-metrowym otworem i Komin.
Lasy pokrywają na tym terenie ponad 90% terenu. Najwięcej jest buczyn. W południowo-wschodniej części rezerwatu zachowały się łąki i pastwiska, które jeszcze do dzisiaj wykorzystywane są do wypasu owiec.
Turysta podczas spaceru w rezerwacie Kamienna Baba może podziwiać rzadkie rośliny, takie jak: obuwik pospolity, sasanka słowacka, dzwonek karpacki, pierwiosnek łyszczak, orlik pospolity, powojnik alpejski, zawilec wielkokwiatowy, podkolan biały, lilia złotogłów, goryczka i wiele innych.
Nieodłączną częścią rezerwatu jest też różnorodna fauna. Najbardziej interesujące jest ptactwo. Z ptasich gatunków do najcenniejszych należą bocian czarny, orzeł przedni, trzmielojad zwyczajny i puchacz zwyczajny. Poza biotopami i gatunkami o znaczeniu europejskim na tym terenie występują również inne ważne biotopy i gatunki.
Rezerwat stanowi część szlaku edukacyjnego Lipovce – wąwóz Lačnovskiego Potoku – Kamienna Baba – Lačnov.