pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Krajowy Rezerwat Przyrody Kamienna Baba

Krajowy Rezerwat Przyrody Kamienna Baba oferuje turystom możliwość obejrzenia godnych uwagi formacji krasowych otoczonych rzeką Lačnovský Potok. Dostęp do rezerwatu ułatwia oznakowany szlak edukacyjny. czytaj więcej

 

Krajowy Rezerwat Przyrody Kamienna Baba znajduje się w katastrze wsi Lipovce i Lačnov w okręgu Preszów. Kamienną Babę włączono w ramach europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 do spisu terenów o znaczeniu europejskim. Teren chroniony znajduje się w północno-wschodniej części Braniska i tworzy go granit. Dolina Kamiennej Baby charakteryzuje się powierzchnią z typowymi zjawiskami krasowymi.

Turystów od pierwszej chwili przyciągają godne uwagi formacje, które opływa Lačnovský potok. Do najbardziej znanych należy 60-metrowa Kolumna Mojżesza, Kamienna Baba, Recepcja, Okno Skalne z 4-metrowym otworem i Komin.

Lasy pokrywają na tym terenie ponad 90% terenu. Najwięcej jest buczyn. W południowo-wschodniej części rezerwatu zachowały się łąki i pastwiska, które jeszcze do dzisiaj wykorzystywane są do wypasu owiec.

Turysta podczas spaceru w rezerwacie Kamienna Baba może podziwiać rzadkie rośliny, takie jak: obuwik pospolity, sasanka słowacka, dzwonek karpacki, pierwiosnek łyszczak, orlik pospolity, powojnik alpejski, zawilec wielkokwiatowy, podkolan biały, lilia złotogłów, goryczka i wiele innych.

Nieodłączną częścią rezerwatu jest też różnorodna fauna. Najbardziej interesujące jest ptactwo. Z ptasich gatunków do najcenniejszych należą bocian czarny, orzeł przedni, trzmielojad zwyczajny i puchacz zwyczajny. Poza biotopami i gatunkami o znaczeniu europejskim na tym terenie występują również inne ważne biotopy i gatunki.

Rezerwat stanowi część szlaku edukacyjnego Lipovce – wąwóz Lačnovskiego Potoku – Kamienna Baba – Lačnov.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!