W południowej części preszowskiego rynku, na wschodniej stronie ulicy Hlavnej znajduje się kompleks miejskich budynków reprezentacyjnych nazywany Czarnym Orłem. Podstawę zespołu tworzy dwupiętrowy dom Témáša Caschera z przestronnym podwórzem, który miasto odkupiło w 1561 roku i przerobiło na reprezentacyjny gościniec. W XVII wieku gościniec był wykorzystywany do zakwaterowania oficerów. W 1667 roku odbywała się tu uroczystość otwarcia kolegium ewangelickiego. Od XIX wieku zabudowania zaczęto wykorzystywać do celów kulturalnych: powstało w nich centrum oświatowe, gdzie ogrywano mniejsze przedstawienia teatralne. W marcu 1849 wystąpili tu Ľudovít Štúr oraz Jozef Miloslav Hurban, aby przemówić na zgromadzeniu mieszkańców.
W 1881 roku do głównego dwupiętrowego budynku gościńca od północnej i południowej strony dostawiono kamienice. Zostały one nadbudowane do wysokości głównego budynku i poprzez połączenie wszystkich trzech obiektów w jeden monumentalny budynek powstał nowy reprezentacyjny organ miasta Preszów – miejski ośrodek oświatowy (reduta). Po powstaniu Czechosłowacji, z budynku usunięto węgierski napis Fekete sas i zastąpiło go słowackie tłumaczenie Czarny Orzeł.
Historyczne pomieszczenia Czarnego Orła są dzisiaj popularnym miejscem do organizacji wesel, zabaw, różnych uroczystości i promocji. Podczas uroczystości Preszowskiej Wiosny Muzycznej i Preszowskiej Jesieni Muzycznej, w pięknym pomieszczeniu przepełnionym historią, organizowane są koncerty muzyki poważnej, występy profesjonalnych i amatorskich krajowych oraz zagranicznych artystów, programy dla dzieci i młodzieży oraz koncerty oświatowe.