pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Teatr Alexandra Duchnoviča, Preszów

Imię budziciela Alexandra Duchnoviča nosi jedyny teatr na Słowacji, w którym gra się w języku rusińskim. Teatr Alexandra Duchnoviča przez długie lata ma wpływ na rozwój życia kulturalnego słowackich Rusinów. czytaj więcej

Początki powstania Teatru Alexandra Duchnoviča sięgają połowy XX wieku, kiedy 24 listopada, po drugiej wojnie światowej, na podstawie decyzji Ukraińskiej Rady Narodowej został założony w Preszowie Ukraiński Teatr Narodowy. Teatr z siedzibą na ulicy Jarkovej koncentrował się na rozpowszechnianiu sztuki teatralnej na północno-wschodniej Słowacji między obywatelami narodowości ukraińskiej i rusińskiej.

Teatr rusiński w 1990 roku, na podstawie decyzji ministra kultury Republiki Słowacji, został nazwany imieniem budziciela narodowego, artysty i pedagoga, Alexandra Duchnoviča, który jest ważną postacią rusińskiego ruchu i przyczynił się do rozwoju inteligencji oraz kultury narodu słowackiego.

Dzisiaj teatr Duchnoviča ma dwa zespoły – dramatyczny i folklorystyczny zespół PUĽS (Poddukielski Artystyczny Zespół Ludowy).

Zespół dramatyczny w początkach teatru odgrywał przeważnie dzieła rosyjskiej klasyki po rosyjsku. W latach 50. teatr przeszedł na język ukraiński, a od lat 90. do dzisiaj Teatr Alexandra Duchnoviča jako jedyny na Słowacji i na świecie odgrywa przedstawienia po rusińsku.

W repertuarze teatru znalazły się znane nazwiska autorów z kraju i z zagranicy – Anton CzechowFiodor DostojewskiWilliam ShakespeareEugène IonescoMolièreIvan StodolaBlaho Uhlár i inni.

Teatr szczyci się również nominacjami do teatralnego wyróżnienia sezonu, tzw. DOSKY w kilku kategoriach: najlepsza rola męska, najlepsza rola żeńska czy najlepsza reżyseria.

Od czasu swojego powstania w teatrze odbyło się ok. 340 premier. 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!