pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Kamienny most w Dravcach

Jeden z najstarszych mostów na Słowacji znajduje się na wschodzie państwa i mimo swojego wieku do dziś jest eksploatowany. Niezłomny most o symbolicznej nazwie Kamienny można obejrzeć w miejscowości dawnych królewskich sokolarzy – w Dravcach. czytaj więcej

Cenny zabytek techniki – Kamienny Most już całe wieki niezłomnie stoi we wschodnio-słowackiej wsi Dravce. Most w stylu gotyckim należy do najstarszych zachowanych mostów na Słowacji. Dzięki kamiennemu tłuczniowi, z którego jest zbudowany, jak i twardemu sklepieniu w kształcie łuku, jest tak wytrzymały. Mimo wieku Kamienny Most do dzisiaj funkcjonuje i jest wykorzystywany, ponieważ stanowi część głównej drogi prowadzącej przez wieś.

Dravce – niewielka wieś, ogromne zabytki

Uwagę ciekawskiego oka mieszkańców czy turystów przykuwa nie tylko Kamienny Most, ale sama wieś, w której się on znajduje. Dravce to interesująca osada, która poza niezłomnym gotyckim mostem, oferuje możliwość zwiedzania również gotyckiego kościoła.

Wieś leżąca na południowych zboczach Gór Lewockich była w przeszłości na usługach Zamku Spiskiego i trzeba wspomnieć, że Dravce już od XIII wieku uważano za wieś królewskich hodowców sokołów.

Dravce przyciągają turystów również dawniejszym klasztorem Antonitów, jak i pozostałościami po najstarszym szpitalu Spisza.

 

Atrakcje w okolicy: Lewocza, Słowacki Raj

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!