pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Kanał wodny Zlatá Baňa – Solivar

Kiedyś regularnie wykorzystywany sposób na transportowanie drewna, dzisiaj nieustannie przyciągająca uwagę atrakcja turystyczna. Skrywa w sobie ślady przeszłości i odzwierciedla kunszt ówczesnych budowniczych. czytaj więcej

Turyści mają możliwość podziwiania wyjątkowo interesującej pozostałości po kanale transportu wodnego na Słowacji znajdującej się w pobliżu Solivaru koło Preszowa, na wschód od Gór Slańskich.

Warzenie soli wymagało szybkiej dostawy drewna

Początki kanału wodnego Zlatá Baňa sięgają dawnych czasów i łączą się z jedyną kopalnią soli na Słowacji – Solivar. Na początku sól pozyskiwano w formie kamiennej. Później zaskoczył górników nagły napływ solanki z podziemi i w ten sposób zaczęto pozyskiwać sól wyłącznie poprzez warzenie.

Warzenie solanki wymagało dużej ilości drewna. Pierwotnie wykorzystywano drzewo z okolicy, jednak po jego wycince wzrosła potrzeba, aby dowozić materiał z bardziej oddalonych rejonów lasu. Właśnie wtedy powstał pomysł, aby przeprawiać drewno potokiem Delňa. Wzbierająca ilość solanki umożliwiła wybudowanie kanału wodnego, który po zakończeniu miał długość prawie19 kilometrów.

Trasa kanału

Kanał w kształcie czworoboku zbudowany z drewna jodłowego prowadził od miejscowości Zlatá Baňa potokiem Delňa do miejscowości Kokošovce, skąd dochodził do Solivaru. Rocznie transportowano nim do 10 tys. m3 drewna z niewielkimi stratami. Podczas pierwszej wojny światowej kanał wodny został zastąpiony bardziej efektywną koleją leśną.

Atrakcyjna turystycznie lokalizacja

Pozostałości zarówno po kanale, jak i kolei leśnej, las zachował do dnia dzisiejszego. Między roślinnością można dostrzec nasyp z mostkami oraz inne ślady przeszłości. Właśnie przez te miejsca, gdzie kiedyś transportowano drewno czy słychać było lokomotywę, dzisiaj prowadzi trasa rowerowa Sigord.

Atrakcje w okolicy: Preszów, Sigord, Zamek Szarysza

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!