pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Pavol Peter Gojdič

Człowiek o złotym sercu – tak nazywano biskupa Pavla Petra Gojdiča, który wspierał Kościół i wydawał literaturę religijną. Cześć oddał mu również papież Jan Paweł II, który w czasie swojej wizyty w Preszowie modlił się nad grobem męczennika. czytaj więcej

Biskup Pavol Peter Gojdič urodził się w 1888 r. w Ruských Pekľanach w pobliżu Preszowa. Po studiach w Preszowie i Budapeszcie w sierpniu 1911 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa dr. Jána Vály’ego.

W lipcu 1922 r. po wstąpieniu do klasztoru bazylianów w Mukačevie Gojdič przyjął imię Peter. Pracował jako prefekt internatu, katecheta szkoły mieszczańskiej i protokolant oraz archiwista w kurii biskupiej.

W okresie tworzenia państwa słowackiego był cierniem w oku ówczesnych władz i sam chciał ustąpić ze stanowiska. Prośba nie została jednak przyjęta przez Rzym i ówczesnego papieża, który mianował Gojdiča preszowskim biskupem. Uroczysty ingres odbył się 8 sierpnia 1940 r.

W sfingowanym procesie tzw. biskupów zdrajców Vojtaššáka, Buzalka i Gojdiča przeprowadzonym w latach 50. skazano go na dożywotnie więzienie, pozbawienie praw publicznych i grzywnę 200 tys. koron. Gojdič miał okazję poznać wiele zakładów karnych, m.in. Praga-Ruzyň, Valdice, Ilava i Leopoldov. Został sądownie zrehabilitowany po przemianach demokratycznych we wrześniu 1990 r. i pośmiertnie odznaczony Orderem T.G. Masaryka II klasy i Krzyżem Pribiny I klasy.

Pavol Peter Gojdič zmarł w więzieniu Leopoldov w lipcu 1960 r. Jego relikwie złożono w sarkofagu w kaplicy św.św. Apostołów Piotra i Pawła w katedrze św. Jana Chrzciciela w Preszowie.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!