pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Michal Bosák

Michal Bosák, któremu udało się zrobić karierę w amerykańskiej bankowości, słusznie uchodzi za jednego z najbardziej zasłużonych Słowaków XX wieku. Założył on Bosak State Bank, przyczynił się do rozwoju czechosłowackiego handlu i w 1920 r. w Rzymie został przyjęty przez papieża. czytaj więcej

Michal Bosák urodził się w miejscowości Okrúhle w pobliżu Stropkova w 1869 r. Jako 17-latek wyemigrował do Ameryki i pracował w kopalni. W 1893 r. wraz z żoną Zuzanną założył w miejscowości Olyphante niewielką karczmę, w której oferowano typowe słowackie specjały, przez co stała się centrum społeczności słowackiej w Ameryce.

Biznesmen Bosák

Z ośrodka w Olyphante wyrosła hurtownia alkoholi, agencja towarzystw żeglugowych i First National Bank, którego Bosák stał się największym udziałowcem, a później prezesem. W 1907 r. jego podpis figurował na banknotach 5-, 10- i 20-dolarowych. Po przeprowadzce do Scrantonu Michal Bosák założył Bosak State Bank.

Pamięć o rodzinnych stronach

W ramach „Zbiórki na samodzielną Słowację”, którą Bosák zorganizował podczas I wojny światowej, udało się pozyskać ponad 30 tys. dolarów. Przez długie lata pełnił on także funkcję sekretarza i przewodniczącego Pierwszej Słowackiej Jedności Katolickiej. W rodzinnej wsi wybudował szkołę, finansował remonty kościołów rzymskokatolickich i wspierał Czerwony Krzyż. Za najważniejszy czyn, który wspomógł czechosłowacki handel, uważa się powołanie w sierpniu 1920 r. Banku Amerykańsko-Słowackiego z siedzibą w Bratysławie. Jeden z dziewięciu oddziałów znajdował się również w stolicy Szarysza – Preszowie.

Najpiękniejszy budynek w Preszowie

Siedzibą tzw. banku Bosáka był secesyjny gmach na skrzyżowaniu ulic Hlavnej i Levočskej, wzniesiony w latach 1923-24 przez zespół pod kierownictwem inż. Glasza.

Michal Bosák zmarł w 1937 r. amerykańskim Scrantone.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!