pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Ján Adam Raymann

Ján Adam Raymann był aptekarzem oraz lekarzem sercem i duszą – pierwsze szczepienie przeciwko ospie wykonał na własnej córce. Odkrył też kilka źródeł wód mineralnych i założył stację meteorologiczną w centrum Szarysza. czytaj więcej

Ján Adam Raymann urodził się w 1690 r. w Preszowie. Chcąc przejąć rodzinną aptekę, podjął studia farmaceutyczne na uniwersytetach w Holandii i Niemczech.

Po zakończeniu nauki wrócił do Preszowa, gdzie został wybrany na lekarza miejskiego. Później przez rok działał w Polsce, ale miłość do malowniczego Preszowa znów kazała mu wrócić w rodzinne strony.

Poza pełnieniem tej funkcji prowadził laboratorium i rodzinną aptekę. W 1719 r. został członkiem cesarskiego stowarzyszenia naukowego Academie Leopoldiana. Raymann wniósł cenny wkład w rozwój służby zdrowia w rejonie preszowskim. Jego krąg zainteresowań obejmował położnictwo, ginekologię i epidemiologię. Badał choroby zakaźne, szkarlatynę i wściekliznę, z powodzeniem publikując swoje wnioski w tomach naukowych.

Odważny ojciec

Ján Adam Raymann jako pierwszy w Europie wprowadził szczepienie przeciwko ospie. Dziewczynką, którą zaszczepił, była jego własna córka. Wiedza i odkrycia Raymanna znacząco wzbogaciły dorobek nauki.

Woda życia

Poza farmacją i medycyną Raymann zajmował się również badaniami wód mineralnych i meteorologią. W Preszowie założył pierwszą stację meteorologiczną. Sam odkrył kilka źródeł mineralnych, m.in. w Petrowie, Snakowie i Fričce. Dzięki ciężkiej pracy doszedł do stanowiska głównego referenta i analizatora źródeł mineralnych.

Ján Adam Raymann zmarł w 1770 r.

Ku jego czci organizowane są w Preszowie Dni Raymanna, a przy wejściu do ratusza miejskiego wmurowano tablicę pamiątkową poświęconą 250. rocznicy szczepienia przeciwko ospie. 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!