Eugen Bárkány urodził się w 1885 r. w Preszowie. Po studiach w miejskim kolegium ewangelickim i Wyższej Szkole Technicznej w Budapeszcie zatrudnił się jako budowniczy kolei i projektant mostów w mieście Bátaszek-Pécs.
Serce Bárkány’ego we wschodniosłowackich miastach i miasteczkach
Rejon wschodniej Słowacji (Čelovce, Michalovce, Lipany, Biała Spiska, Koszyce, Bardiów) do dziś szczyci się budynkami użyteczności publicznej, kinami, domami kultury i mieszkalnymi, synagogami, kościołami oraz dworcami zrealizowanymi przez Bárkány’ego. W 1911 r. otworzył on w Preszowie własną firmę budowlaną.
Podczas I wojny światowej utalentowany projektant dostał się do niewoli rosyjskiej. Deportowano go na Syberię, gdzie poświęcił się sztuce – pisał i malował. Droga powrotna do domu przez Hongkong, Singapur, Colombo i Kair zajęła mu dwa i pół miesiąca.
Zbiór pamiątek żydowskich w Preszowie
Własna twórczość artystyczna obudziła w Bárkánym zainteresowanie przedmiotami związanymi z kulturą żydowską. Chcąc chronić to dziedzictwo, założył w Preszowie w 1928 r. Muzeum Żydowskie, w którym umieścił cenne eksponaty z rejonu wschodniej Słowacji. Od 25 listopada 1993 r. część zbiorów udostępniono do zwiedzania w ramach stałej ekspozycji w preszowskiej synagodze przy ul. Švermovej. Eugen Bárkány, naukowiec i zdolny artysta, stał się mecenasem kultury żydowskiej po słowackiej stronie Karpat. Dzięki jego talentowi malarskiemu do dziś możemy podziwiać również charakterystyczne portrety członków społeczności żydowskiej.
Eugen Bárkány zmarł w Bratysławie w 1967 r.