pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Eugen Bárkány

Jako założyciel pierwszego Muzeum Żydowskiego w Preszowie w 1928 r. Eugen Bárkány stał się mecenasem kultury żydowskiej na Słowacji. Do dzisiaj na wschodzie kraju można znaleźć obiekty, które wybudowała firma kierowana przez zdolnego projektanta. czytaj więcej

Eugen Bárkány urodził się w 1885 r. w Preszowie. Po studiach w miejskim kolegium ewangelickim i Wyższej Szkole Technicznej w Budapeszcie zatrudnił się jako budowniczy kolei i projektant mostów w mieście Bátaszek-Pécs.

Serce Bárkány’ego we wschodniosłowackich miastach i miasteczkach

Rejon wschodniej Słowacji (Čelovce, Michalovce, Lipany, Biała Spiska, Koszyce, Bardiów) do dziś szczyci się budynkami użyteczności publicznej, kinami, domami kultury i mieszkalnymi, synagogami, kościołami oraz dworcami zrealizowanymi przez Bárkány’ego. W 1911 r. otworzył on w Preszowie własną firmę budowlaną.

Podczas I wojny światowej utalentowany projektant dostał się do niewoli rosyjskiej. Deportowano go na Syberię, gdzie poświęcił się sztuce – pisał i malował. Droga powrotna do domu przez Hongkong, Singapur, Colombo i Kair zajęła mu dwa i pół miesiąca.

Zbiór pamiątek żydowskich w Preszowie

Własna twórczość artystyczna obudziła w Bárkánym zainteresowanie przedmiotami związanymi z kulturą żydowską. Chcąc chronić to dziedzictwo, założył w Preszowie w 1928 r. Muzeum Żydowskie, w którym umieścił cenne eksponaty z rejonu wschodniej Słowacji. Od 25 listopada 1993 r. część zbiorów udostępniono do zwiedzania w ramach stałej ekspozycji w preszowskiej synagodze przy ul. Švermovej. Eugen Bárkány, naukowiec i zdolny artysta, stał się mecenasem kultury żydowskiej po słowackiej stronie Karpat. Dzięki jego talentowi malarskiemu do dziś możemy podziwiać również charakterystyczne portrety członków społeczności żydowskiej.

Eugen Bárkány zmarł w Bratysławie w 1967 r.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!