pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Alexej Duchoň

Zdjęcia Słońca wykonane przez ojca współczesnej słowackiej astronomii, Alexeja Duchoňa, podziwiali zwiedzający światową wystawę w Chile przed ponad 50 laty. Uczony wybudował nawet obserwatorium na tarasie własnego domu. czytaj więcej

Alexej Duchoň, urodzony w 1884 r. w Preszowie, jest uważany za jednego z założycieli współczesnej słowackiej astronomii, a za centrum tej nauki uważa się właśnie stolicę Szarysza – Preszów. Z XVI w. pochodzi zapis o jednym z pierwszych tamtejszych astronomów, Janie z Preszowa, a pierwsze miejskie obserwatorium astronomiczne powstało już w 1661 r.

Miłośnik gwiazd

Duchoň interesował się naukami przyrodniczymi, zwłaszcza astronomią i meteorologią. Pierwszy astronomiczny punkt obserwacyjny wybudował w 1923 r. na tarasie własnego domu. W 1932 r. ukończył obserwatorium astronomiczne z obrotową kopułą. Obserwował planety oraz Słońce, prowadził także działalność popularyzatorską. Z jego inicjatywy w 1948 r. w budynku wodociągów na wzgórzu Taborisko otwarto Ludowe Obserwatorium Astronomiczne, pierwszą tego typu placówkę w słowackich Karpatach.

Burmistrz Preszowa i „Wschodni Słowak”

Poza wszechświatem astronom poświęcił się również działalności politycznej. W okresie międzywojennym był konserwatywnym politykiem regionalnym i członkiem samorządu okręgowego. W latach 1935-38 sprawował funkcję burmistrza Preszowa.

Działalność wydawnicza i redaktorska Alexeja Duchoňa to periodyki „Słowacka Prawda” i „Wschodni Słowak”.

Pod koniec lat 40. został odznaczony Czechosłowackim Medalem za Zasługi I Stopnia.

Alexej Duchoň zmarł w 1964 r. 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!