pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Spływ Dunajcem na drewnianych tratwach

Punkt na szlaku: Karpacki szlak wodniacki

Dla miłośników pięknej przyrody na Zamagurzu, w Pienińskim Parku Narodowym, lokalni górale przygotowali ekskluzywny program – spływ na drewnianych tratwach rzeką Dunajec. Dokładnie tak, jak to robili nasi przodkowie już od XIII wieku. czytaj więcej

Ludową architekturę, zabytki i piękno przyrody Pienińskiego Parku Narodowego oferuje najbardziej północna część Spisza – Zamagurze. Jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w malowniczym rejonie górskim jest wieś Czerwony Klasztor, nazwana od czerwonego budynku klasztoru z XIV wieku, założonego przez kartuzów. W XVIII wieku należał do mieszkańców Czerwonego Klasztoru również legendarny latający mnich i botanik Cyprian, któremu udało się wzlecieć z Trzech Koron. Majestatyczne Trzy Korony, wraz z rzeką Dunajec, stanowią symbole Zamagurza.

Od połowy XIX wieku pienińską atrakcją turystyczną jest spływ tratwami. Historyczne źródła potwierdzają, że transport towaru i ludzi tratwą po Dunajcu odbywał się już od XIII wieku. Każdy flisak posiadał kapelusz, który po spływie, jeśli udało się zrealizować go z powodzeniem, był ozdabiany jedną morską muszlą.

Spływ tratwami przełomem Dunajca odważni goście mogą przeżyć również dzisiaj na łonie przepięknej scenerii Pienińskiego Parku Narodowego: spływ trasy z Czerwonego Klasztoru do wsi Lesnica o długości10 kilometrówtrwa 70–90 minut. Urozmaiceniem ekskluzywnego programu może być muzyka góralska czy spotkanie przy ognisku połączone z opiekaniem baraniny bądź gotowaniem gulaszu. W pobliżu przystani tratw goście Zamagurza mają możliwość zakwaterowania. Od przystani prowadzą szlaki turystyczne i rowerowe w Pieniny (Sokolica, Skały Haligowskie, Przełom Dunajca).

Sezon flisacki na Dunajcu zaczyna się 15 kwietnia i kończy 31 października. Spływ z doświadczonymi flisakami organizowany jest codziennie od 8:00–18:00. 

Atrakcje w okolicy: Czerwony Klasztor, Zamek Spiski, Kościół św. Władysława, Kaplica Zapolskich, Kieżmark

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia