pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Zbiornik wodny Veľká Domaša

Punkt na szlaku: Karpacki szlak wodniacki

W Górach Ondawskich znajduje się jedna z najcieplejszych zapór wodnych na Słowacji – Veľká Domaša. Służy do regulacji przepływu wody na Nizinie Wschodniosłowackiej, zapewnia wodę użytkową i pitną. Jest idealnym miejscem na rekreację i do uprawiania sportów wodnych. czytaj więcej

W Górach Ondawskich znajduje się zielona perła wschodniej Słowacji – Veľká Domaša. Służy do regulacji przepływu wody na Nizinie Wschodniosłowackiej, zapewnia wodę użytkową i pitną. Jest idealnym miejscem na rekreację, urlop i umożliwia uprawianie sportów wodnych. Turyści cenią ją ze względu na czystą, zieloną do zielononiebieskiej wodę, która podczas sezonu, od czerwca do połowy września, osiąga temperaturę 23°C.

Historia

Zbiornik wodny powstał poprzez przegrodzenie rzeki Ondawa przy wsi Veľká Domaša. Budowa zaczęła się w 1962 roku i trwała do 1967 roku. Pod zwierciadłem wody zniknęły wsie Veľká Domaša, Dobrá nad Ondavou, Trepec, Kelča, Valkov i Petejovce. Na tym miejscu powstał wielozadaniowy zbiornik wodny o długości 14 km, szerokości 4 km i powierzchni 1510 ha. Średnia głębokość zbiornika to 18 m, maksymalnie zmierzono w nim 32,5 m.

Ośrodki rekreacyjne

Na brzegach zapory znajduje się pięć ośrodków rekreacyjnych – Dobrá, Poľany, Holčíkovce, Nová Keľča i Vaľkov. Każdy z nich oferuje możliwość zakwaterowania w hotelach, pensjonatach lub w namiotach na kempingach. Poza tym dysponują infrastrukturą socjalną, strzeżonymi plażami, wypożyczalniami sprzętu sportowego i boiskami.

Rekreacja i wędkarstwo

Zalesiona zachodnia strona zbiornika i łąki na wschodzie są popularnym miejscem grzybiarzy i wędkarzy. Piękne, ciche zakątki stwarzają idealne warunki do połowu ryb, których w zbiorniku żyje 23 gatunki. Duże możliwości wędkarstwa zapewnia też przyległy zbiornik wyrównawczy Malá Domaša przy miejscowościach Malá Domaša i Slovenská Kajňa. 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia