pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Rakitowe Stawy

W Dolinie Furkotnej, w pięknym otoczeniu Tatr Wysokich leżą Rakitowe Stawy. Tę grupę jezior morenowych tworzy Górny Rakitowy Staw (1355 m n.p.m.), Dolny Rakitowy Staw (1311 m n.p.m.) i Mały Rakitowy Staw (1311 m n.p.m.). czytaj więcej

Pod nazwą Rakitowe Stawy kryją się trzy jeziora morenowe oddalone ok. 300 m od szczytu Rakitowiec i 2,4 m od Szczyrbskiego Jeziora.

Górny Rakitowy Staw leży na wysokości 1355 m n.p.m., ma głębokość 1 m i powierzchnię 0,08 ha. Dolny Rakitowy Staw (Staw Štúra) znajduje się na wysokości 1311 m, a jego głębokość wynosi 2 m, powierzchnia zaś 0,22 ha. Mały Rakitowy Staw (wcześniej Staw Richthofena) znajduje się na wysokości 1311 m n.p.m., ma 2 m głębokości, a jego powierzchnia wynosi 0,13 ha. Wszystkie trzy jeziora położone są w Dolinie Furkotnej, którą otaczają grzbiety Ostrej, Soliska i Furkota. Jest to dolina tarasowa o długości ponad 5 km i poza stawami Furkotnymi znajdują się w niej Niżni Staw Kahlenberga i Wyżni Staw Wahlenberga oraz przepływa przez nią Furkotny Potok.

Trasa turystyczna

Idealnym punktem wyjścia na trasę turystyczną do doliny Furkotnej jest Szczyrbskie Jezioro. Z doliny prowadzi szlak turystyczny do Przełęczy Bystrej i dalej do Doliny Młynickiej. Z Doliny Furkotnej można dostać się do schroniska, które znajduje się na szczycie Soliska.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!