pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cmentarz wojskowy, Stebník

Cmentarz wojskowy w miejscowości Stebník składa się z czterech pól i zdobi go wielki łaciński krzyż. Dokładne dane o liczbie pochowanych żołnierzy z drugiej wojny światowej różnią się od siebie, ale zbieżne są w tym, że na cmentarzu jest ich ponad 120. czytaj więcej

Około 13 kilometrów od miasta Bardiów jest położony Stebník, w którym znajduje się cmentarz wojskowy. Umiejscowiony został w dolnej części wsi i współcześnie porasta go trawa.

Na jego obwodzie widoczne są pnie drzew, które otaczały cmentarz w przeszłości. Oko odwiedzającego niezwłocznie przyciąga wielki łaciński krzyż z drewna. Jest on kierunkowskazem dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć miejsce ostatniego spoczynku poległych żołnierzy.

 

Cmentarz tworzą cztery pola, na których są pochowani rosyjscy i austro-węgierscy żołnierze. Żołnierze obu armii, zgodnie ze źródłami archiwalnymi, byli pochowani oddzielnie. Dane mówią o obecności 75 pojedynczych i 28 masowych grobach. O możliwej niedokładności informacji mówi szkic cmentarza, który przynosi odmienny zarys konkretnych grobów.

 

Dokładne dane o poległych żołnierzach nie są jasne

 

Z ponad 120 ofiar wojny znane są nazwiska tylko jedenastu żołnierzy. Ich przynależności do jednostek nie udało się stwierdzić. Mimo sprzecznych informacji pochodzących z różnych źródeł, wszystkie są zgodne w jednej kwestii: cmentarz wojskowy w Stebníku to miejsce, gdzie pochowano co najmniej 33 austro-węgierskich i 94 rosyjskich żołnierzy.

 

Ewidencja grobów po wojnie nie była dostateczna

 

Historycy twierdzą, że ewidencja, przeprowadzona przez organy czechosłowackie po wojnie, nie była na tutejszym cmentarzu odpowiednia. Właśnie ten fakt stwarza badaczom na szlaku po śladach przeszłości niemałe problemy.

Adres: Vojenský cintorín Stebník, 086 33 Zborov, okręg Bardiów

 

 

Atrakcje w okolicy: Bardiów, Uzdrowisko Bardiów

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!