W dolinie rzeki Topľa znajduje się wieś okręgu Bardiów – Kurima. Wydarzenia wojenne są bardzo związane z miejscowością, która pierwotnie należała do okręgu Girlatovce. Pierwsza wojna światowa była dla niej zgubna, kiedy w jej trakcie prawie w całości spłonęła. Grozę wojny do dziś we wsi przypomina już tylko cmentarz wojskowy z 26 poległymi żołnierzami.
Niejasności w rozmieszczeniu grobów wojennych
Po zakończeniu wojny pieczę nad cmentarzem powierzono lokalnemu punktowi żandarmerii w Kurimie. Pierwotnie znajdowało się na nim tylko siedem grobów wojennych. W późniejszym okresie doszło jednak do przeniesienia grobów z okolicznych miejscowości na cmentarz w Kurimie. Powstał w ten sposób cmentarz wojskowy, w skład którego wchodzi 20 grobów wojskowych. Dane o konkretnym położeniu grobów się różnią, ale znana jest liczba poległych żołnierzy.
Polak i Austriak
Cmentarz wojskowy kryje w sobie różnorodne narodowości żołnierzy, z których większość walczyła w austriacko-węgierskich pułkach piechoty. Wyjątek stanowią nazwiska František Vebsinger z Wiednia i Franc Borzevský pochodzący z terenów dzisiejszej Polski. Byli członkami samodzielnych batalionów landszturmu, a zginęli po wybuchu granatu.
Prawie zapomniany cmentarz wojskowy
Dziesięciolecia, które upłynęły od pierwszej wojny światowej, odcisnęły się na stanie cmentarza w Kurimie. Według historyków wymaga on budowy symbolicznych krzyży, które przypomniałyby walki podczas pierwszej wojny światowej na naszym terenie oraz ich ofiary.
Adres: Vojenský cintorín Kurima, 086 12 Kurima, okręg Bardiów
Atrakcje w okolicy: Bardiów, Uzdrowisko Bardiów, Cmentarz wojskowy w Raslavicach