pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cmentarz wojskowy, Humenné

Trzy kamienne krzyże otaczają miejsce pamięci pochodzące z czasów pierwszej wojny światowej. Zespół cmentarzy wojskowych w miejscowości Humenné, który przeszedł renowację, kryje losy poległych żołnierzy. czytaj więcej

Teren cmentarza cywilnego w miejscowości Humenné to miejsce ostatniego spoczynku aż 1248 poległych żołnierzy, którzy zginęli podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. Ze względu na dużą liczbę grobów, powstał w Humenném samodzielny zespół cmentarzy wojskowych, które kryją w sobie 58 pojedynczych i 23 masowe grobów.

 

Cmentarz znajduje się przy drodze w kierunku wsi Brestov. Jest usytuowany na zboczu, naprzeciwko miejskiej części Kudlovce. Cmentarz poddano rekonstrukcji w 1991 roku, kiedy wszystkie groby wojskowe wyrównano i posiano na nich trawę. Wspomnieniem żołnierzy są symboliczne krzyże kamienne oraz pomnik z krzyżem łacińskim.

 

Polegli żołnierze wielu narodowości

 

Mimo że na cmentarzu wojskowym pochowano ponad tysiąc żołnierzy, tożsamość udało się stwierdzić tylko w przypadku około dwustu z nich. Na podstawie tych danych stwierdzono, że na tym cmentarzu wojskowym spoczywa 33 żołnierzy czeskich i słowackich, 9 włoskich, 24 węgierskich, 22 polskich, 23 rumuńskich, 51 rosyjskich i 50 jugosłowiańskich, a także 2 austriackich.

 

Ewidencja poległych żołnierzy na podstawie badania

 

Aktualnie jest realizowana kompleksowa analiza aktów ewidencyjnych, które znajdują się w archiwum cmentarza w Humenném. Przeprowadzane badanie powinno pomóc stwierdzić tożsamość pozostałych żołnierzy i poprawić dotychczasowe dane.

 Adres: Vojenský cintorín, Mestský Cintorín Humenné, Humenné

Kontakt z Urzędem Miasta Humenné: 057 775 28 13

 Atrakcje w okolicy: Humenné

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!