pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Pomnik Armii Czerwonej, pole walki w Dukli

Już ponad 50 lat w Svidniku dumnie wznosi się marmurowy pomnik, który został ogłoszony zabytkiem kultury narodowej. Wysoki pomnik z gwiazdą na szczycie jest symbolem przybycia wojsk sowieckich do naszego kraju, a także hołdem ku czci 9 000 poległych żołnierzy. czytaj więcej

Wschodniosłowackie miasto Svidnik jest miejscem, w którym od 1954 roku wznosi się monumentalny Pomnik Armii Czerwonej. To zabytek kultury narodowej, pochodzący z pracowni czeskich architektów i rzeźbiarzy, takich jak: inż. Karel Lodr, JanKrumprecht, Václav Šedivý, Oskár Kozák, Jan Hana i zasłużony artysta František Gibala.

 

Potężny marmurowy pomnik ku czci 9000 poległych żołnierzy

 

O tym, że marmurowy monument ma duże rozmiary, świadczy 37-metrowa wysokość, na którą wznosi się pomnik. Jego szczyt zdobi pięcioramienna 3,5-metrowa gwiazda. Pomnik upamiętnia wiele wydarzeń. Czołowe ściany monumentu plastycznie symbolizują Słowackie Powstanie Narodowe i wejście Armii Czerwonej. Lewą stronę pomnika wyróżnia płaskorzeźba pod nazwą Atak Armii Sowieckiej, a prawą stronę zdobi partyzancki patrol w Słowackim Powstaniu Narodowym.

 

Pomnik jest charakterystyczny dzięki rozległym schodom, przed którymi znajduje się rzeźba z brązu przedstawiająca sowieckiego sierżanta. Postać sierżanta symbolizuje straż honorową, która oddaje cześć nad mogiłą 9000 poległych żołnierzy.

 

Radość ludu z przybycia wojsk sowieckich

 

Poza oddaniem hołdu przez sierżanta z brązu, pomnik przedstawia również powitanie żołnierzy przez lud, który cieszy się z przybycia sowieckich wyzwolicieli. Pomnik przedstawia także powitanie partyzantów z żołnierzami Armii Sowieckiej.

 

Park techniki bojowej

 

Od 1974 roku goście odwiedzający miejsce pamięci mogą obejrzeć również sprzęt bojowy stosowany w czasach operacji karpacko-dukielskiej. Znajduje się on w parku techniki bojowej, który powstał po prawej stronie pomnika.

Adres: Pomnik Armii Czerwonej, pole walki w Dukli, Svidnik, okręg Svidnik

Atrakcje w okolicy: Dolina Śmierci, Svidnik, Droga Bohaterów SNP, Pomnik 1. Czechosłowackiej Drużyny z cmentarzem wojskowym

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia