pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Pomnik 1. Czechosłowackiej Armii i cmentarz wojskowy, pole walki w Dukli

Najważniejsze miejsce Przesmyku Dukielskiego to niezwykle często odwiedzany zabytek, który oddaje hołd aż 1265 poległym żołnierzom. To pomnik 1. Czechosłowackiej Armii, który należy do zabytków kultury narodowej. czytaj więcej

Dzieło czeskiego architekta Jozefa Grusa należy do jednego z najważniejszych miejsc w Przesmyku Dukielskim. Zabytkiem kultury narodowej oprócz pomnika 1 Czechosłowackiej Armii został ogłoszony również cmentarz wojskowy z popiersiami bohaterów Związku Radzieckiego i Republiki Czechosłowackiej. Na jego terenie pochowano 565 żołnierzy czeskich i słowackich, którzy polegli w walkach operacji karpacko-dukielskiej. Pomnik oddaje hołd łącznie 1265 poległym żołnierzom, którzy zginęli podczas walk wyzwoleńczych w Dukli.

 

Do pomnika dodano rzeźbę z brązu Oskarżam

 

Z okazji 20-lecia operacji karpacko-dukielskiej w 1964 roku odsłonięto rzeźbę z brązu pod nazwą Oskarżam. Jej autorem jest artysta narodowy Ján Kulich. Rzeźba ma stanowić zeznanie pogrążonej w żałobie i cierpiącej matki o przerażającym faszyzmie. Przedstawiona kobieta jednocześnie okazuje wdzięczność sowieckiemu żołnierzowi za wyzwolenie.


Pomnik Pęknięte Serce

 

Tragiczny los tamtych czasów obwieszcza również obecność innego pomnika. Monument z granitu został wybudowany w miejscu tragicznej śmierci generała Jaroslava Vedrala-Sázavskiego, który był dowódcą 1. Czechosłowackiej Samodzielnej Brygady w Związku Radzieckim i zginął, gdy jego samochód najechał na zastawioną minę.

 

Dukielskie pole walki z lotu ptaka

 

Dla wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć cały teren ówczesnych walk, idealnym miejscem będzie wieża widokowa. Znajduje się przy granicy państwa z Polską i za pośrednictwem urządzenia audiowizualnego pozwala turystom uzyskać szczegółowe informacje o operacji karpacko-dukielskiej.

 

Adres: Pomnik 1. Czechosłowackiej Armii i cmentarz wojskowy, Przesmyk Dukielski, Svidnik, okręg Svidnik

Atrakcje w okolicy: Svidnik, Dolina Śmierci, Droga Bohaterów SNP, dukielskie pola walki, Pomnik Armii Czerwonej

 Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia