Dzieło czeskiego architekta Jozefa Grusa należy do jednego z najważniejszych miejsc w Przesmyku Dukielskim. Zabytkiem kultury narodowej oprócz pomnika 1 Czechosłowackiej Armii został ogłoszony również cmentarz wojskowy z popiersiami bohaterów Związku Radzieckiego i Republiki Czechosłowackiej. Na jego terenie pochowano 565 żołnierzy czeskich i słowackich, którzy polegli w walkach operacji karpacko-dukielskiej. Pomnik oddaje hołd łącznie 1265 poległym żołnierzom, którzy zginęli podczas walk wyzwoleńczych w Dukli.
Do pomnika dodano rzeźbę z brązu Oskarżam
Z okazji 20-lecia operacji karpacko-dukielskiej w 1964 roku odsłonięto rzeźbę z brązu pod nazwą Oskarżam. Jej autorem jest artysta narodowy Ján Kulich. Rzeźba ma stanowić zeznanie pogrążonej w żałobie i cierpiącej matki o przerażającym faszyzmie. Przedstawiona kobieta jednocześnie okazuje wdzięczność sowieckiemu żołnierzowi za wyzwolenie.
Pomnik Pęknięte Serce
Tragiczny los tamtych czasów obwieszcza również obecność innego pomnika. Monument z granitu został wybudowany w miejscu tragicznej śmierci generała Jaroslava Vedrala-Sázavskiego, który był dowódcą 1. Czechosłowackiej Samodzielnej Brygady w Związku Radzieckim i zginął, gdy jego samochód najechał na zastawioną minę.
Dukielskie pole walki z lotu ptaka
Dla wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć cały teren ówczesnych walk, idealnym miejscem będzie wieża widokowa. Znajduje się przy granicy państwa z Polską i za pośrednictwem urządzenia audiowizualnego pozwala turystom uzyskać szczegółowe informacje o operacji karpacko-dukielskiej.
Adres: Pomnik 1. Czechosłowackiej Armii i cmentarz wojskowy, Przesmyk Dukielski, Svidnik, okręg Svidnik
Atrakcje w okolicy: Svidnik, Dolina Śmierci, Droga Bohaterów SNP, dukielskie pola walki, Pomnik Armii Czerwonej