pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Spišský Hrhov

Spišský Hrhov przyciąga turystów nie tylko atrakcyjnym położeniem, ale również dużą liczbą zabytków kultury. W miejscowości w pobliżu Spiskiego Zamku znajduje się pałac z lat 1893–1895, kościół rzymskokatolicki, Kamienny Most, a miejscem godnym uwagi jest również park z cenną roślinnością. czytaj więcej

 Wieś rzemieślnicza

Pierwsza pisemna wzmianka o wsi pochodzi już z 1243 roku, kiedy osiadł tu ród Gyorgy. W 1885 roku sprzedali cały majątek węgierskiemu szlachcicowi Vidorowi Csáky'emu, jednak wyprowadzili się dopiero w roku 1944. Za ich czasów wieś bardzo się rozwinęła nie tylko w rzemiośle, ale również w architekturze. Został tu wybudowany nowy pałac i zamieszkali tu rzemieślnicy z okolicznych krajów. Zaletą wsi było również położenie jej na skrzyżowaniu wielkich dróg.

Pałac

Jednym z historycznych zabytków wsi jest pałac, który wybudował graf Csáky. Zaprojektował go architekt Heinrich Adam i wzniesiono go w latach 1893–1895, w neobarokowym stylu, z imponującą fasadą i eleganckimi schodami.

Kapliczka         

Kapliczka św. Anny wchodzi w skład pałacu. Ołtarz powstał z białego marmuru i znajduje się na nim obraz św. Anny z 1889 roku. Jego część stanowi piękny, wyłożony drewnem chór.

Park

W pobliżu pałacu rozpościera się jeden z największych parków we wschodniej Słowacji. Ma17 hektarówpowierzchni i rosną w nim również rzadkie, występujące poza granicami Słowacji drzewa, jak np. cyprysik groszkowy czy choina kanadyjska.

Rzymskokatolicki kościół farny

Jego wnętrze tworzy barokowe wyposażenie, główny ołtarz pochodzi z 1694 roku, ołtarze boczne są młodsze. Do cennych elementów kościoła należy również wczesnobarokowa drewniana kalwaria z 1669 roku, kazalnica z 1670 roku, kamienny lichtarz, monstrancja z 1755 roku czy stare rzeźbione ławki.

W miejscowości znajduje się również zabytek techniki – Kamienny Most. W przeszłości znajdowała się tutaj nawet najstarsza szlachecka szkoła na Spiszu.

Atrakcje w okolicy: Zamek Spiski, Odorica, Dreveník, Kapituła Spiska, panorama Tatr Wysokich, Kráľova Hora, Lewocza.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!