pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Rzymskokatolicki Kościół Ducha Świętego w miejscowości Žehra

Rzymskokatolicki Kościół Ducha Świętego w miejscowości Žehra to zabytek kultury narodowej i światowe dziedzictwo kulturowe UNESCO. Znajdują się w nim cenne gotyckie freski z XIII–XV wieku. Świątynia góruje nad wsią Žehra, w pobliżu Zamku Spiskiego. czytaj więcej

W jednej z najstarszych osad pod Spiskim Zamkiem w miejscowości Žehra znajduje się Kościół Farny św. Ducha. Ta biała budowla, z charakterystycznym drewnianym cebulowym zakończeniem wieży, dominuje na niewielkim wzgórzu nad wsią. Prowadzą do niej 93 schodki ze spiskiego trawertynu. Z kulturalnego oraz turystycznego punktu widzenia jest interesująca ze względu na gotyckie freski o międzynarodowym znaczeniu.

Historia

Pozwolenie na budowę kościoła dał graf Ján z Žehry w 1245 roku, którą ukończono w 1275 roku w przejściowym późnoromańskim-wczesnogotyckim stylu. Świątynię kilka razy przebudowywano. W 1985 roku kościół został uznany za zabytek kultury narodowej, a w 1993 roku wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zabytek kultury

Aktualnie w kościele widoczne są elementy romańskie i wczesnogotyckie. W jego wnętrzu zachowały się średniowieczne malowidła ścienne z XIII–XV wieku, rzeźby gotyckie i kamienna chrzcielnica z XIII wieku. Sklepienie nawy kościoła wybudowano w 1433 roku, a barokową kopułę wieży dokończono w 1769 roku.

Dojazd

Žehra znajduje się w pobliżu Spiskiego Zamku, 4 km na południe od drogi nr 18 – E50 pomiędzy miastami Lewocza i Preszów. Z tej drogi trzeba zjechać za miastem Spiskie Podgrodzie (Spišské Podhradie), w kierunku na wieś Hodkovce.

Atrakcje w okolicy: Barokowy pałac z 1703 roku w miejscowości Hodkovce, Zamek Spiski, Spisz, Lewocza 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!