pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Osturňa

Wieś Osturňa znajduje się w rejonie Zamagurza i od 1979 roku jest uznawana za zespół zabytkowej architektury ludowej. Znajduje się w niej 157 chronionych obiektów zabytkowych i słynie również z tradycyjnych dań ostruniańskich. czytaj więcej

Historia

Wieś Ostruňa powstała w regionie Spisza, na terenie Zamagurza, której znaczna część stanowiła własność rodu Berzeviczy A. Görgey. Rodzina ta budowała wsie za pośrednictwem sołtysów, poszukujących ludzi odpowiednich do zasiedlania danych rejonów i zakładania wsi. Tacy osadnicy stawali się poddanymi właściciela gruntów, ale byli wolni od podatków nawet na 20 lat. W XV i XVI wieku zasiedlali Zamagurze na prawie wołoskim również mieszkańcy karpacko-rusińscy. W taki sposób powstała wieś Osturňa, która od swojego utworzenia opierała się powstaniom, pożarom, epidemiom i wojnom. Wieś rozwijała się pod względem gospodarczym, kulturowym, oświatowym i duchowym. W 1648 roku stał w niej kościół i plebania. W 1979 roku wieś została uznana za zespół zabytkowej architektury ludowej.

Żywy skansen

W osadzie zachowało się kilka oryginalnych góralskich gospodarstw. Łącznie znajduje się w niej 157 chronionych obiektów zabytkowych. W przedniej części typowego podwórza jest drewniany dom zrębowy ze spadzistym dachem pokryty gontem. Z tyłu znajduje się stodoła z oborą. Mieszkańcy wsi noszą typowy góralski strój ludowy i wciąż zajmują się rolnictwem i hodowlą, przeważnie owiec. 

Osturňa słynie z tradycyjnych miejscowych posiłków, które składają się przeważnie z bryndzy, ziemniaków i słoniny, czyli zwyczajowych produktów pracującej góralskiej społeczności.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia